Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

RPP: STOPY W DÓŁ O 25 PB

STOPY PROCENTOWE

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 25 punktów bazowych. Czyli dokładnie tyle, ile spodziewała się większość rynku.

Po szoku, jaki wywołała obniżka o 75 punktów bazowych na początku września, teraz rada była bardziej wstrzemięźliwa.

Obniżka od 25 punktów bazowych oznacza, że od czwartku będziemy mieli stopę referencyjną na poziomie 5,75%, czyli najniższym od wakacji 2022 r.

Rada w opublikowanym komunikacie poinformowała, że decyzję o obniżce podjęto, ponieważ napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki.

Zdaniem RPP ważnym czynnikiem przyspieszającym spadek inflacji będzie kurs naszej waluty.

Do tego zwrotu można mieć jednak wątpliwość po tym, co wydarzyło się we wrześniu, kiedy kurs złotego runął o 8 groszy do dolara. Rada przypomniała jednak, że w celu umocnienia złotego może stosować interwencję na rynku.

RPP: STOPY W DÓŁ O 25 PB

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: