Nie brak jednak ekonomistów, którzy spodziewają się, że w związku z galopującą inflacją Rada zdecyduje się na mocniejszą podwyżkę na poziomie 100 pkt bazowych.
Jak zauważają analitycy firmy Ebury tempo podwyżek prawdopodobnie niedługo spadnie, szczególnie że gospodarka się ochładza. Wciąż jednak zakładają, że stopa referencyjna zostanie podniesiona do ok. 7% w perspektywie kilku miesięcy.
Najważniejszym argumentem za kontynuacją podwyżek stóp w Polsce jest uparcie wysoka inflacja, która wciąż rośnie. Zgodnie ze wstępnym odczytem osiągnęła w maju 13,9%, co jest najwyższym poziomem od 1997 r. Ceny wzrosły o 1,7% w skali miesiąca w porównaniu do 2% w kwietniu.
Najmocniej rosły ceny paliw, zaś tempo wzrostu cen żywności spadło z ogromnych 4,1% w skali miesiąca do 1,3%. Kolejna podwyżka to dalszy wzrost kosztów dla kredytobiorców. Stawka WIBOR 3M o którą oparta jest większość kredytów mieszkaniowych wynosi obecnie 6,7 proc. podczas gdy w październiku 2021 gdy RPP rozpoczęła obecny cykl podwyżek wynosiła 0,25 proc.
Jak wynika z tzw. „minutek” w marcu za podwyżką o 75 punktów bazowych głosowali wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Była to 6 z rzędu podwyżka głównej stopy procentowej, która wzrosła do 3,5%.
Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV
