Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

RPP: PODWYŻKA O 100 PB CZY „ZALEDWIE” O 75?

Jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i prawdopodobnie 9 kolejna podwyżka stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
Rynek spekuluje, że tym radem RPP podwyższy koszt pieniądza o 75 punktów bazowych do 6 proc. czyli do najwyższego poziomu od czerwca 2008 roku.

GŁÓWNA STOPA PROCENTOWA 2022

Nie brak jednak ekonomistów, którzy spodziewają się, że w związku z galopującą inflacją Rada zdecyduje się na mocniejszą podwyżkę na poziomie 100 pkt bazowych.

Jak zauważają analitycy firmy Ebury tempo podwyżek prawdopodobnie niedługo spadnie, szczególnie że gospodarka się ochładza. Wciąż jednak zakładają, że stopa referencyjna zostanie podniesiona do ok. 7% w perspektywie kilku miesięcy.
Najważniejszym argumentem za kontynuacją podwyżek stóp w Polsce jest uparcie wysoka inflacja, która wciąż rośnie. Zgodnie ze wstępnym odczytem osiągnęła w maju 13,9%, co jest najwyższym poziomem od 1997 r. Ceny wzrosły o 1,7% w skali miesiąca w porównaniu do 2% w kwietniu.

Najmocniej rosły ceny paliw, zaś tempo wzrostu cen żywności spadło z ogromnych 4,1% w skali miesiąca do 1,3%. Kolejna podwyżka to dalszy wzrost kosztów dla kredytobiorców. Stawka WIBOR 3M o którą oparta jest większość kredytów mieszkaniowych wynosi obecnie 6,7 proc. podczas gdy w październiku 2021 gdy RPP rozpoczęła obecny cykl podwyżek wynosiła 0,25 proc.

Jak wynika z tzw. „minutek” w marcu za podwyżką o 75 punktów bazowych głosowali wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Była to 6 z rzędu podwyżka głównej stopy procentowej, która wzrosła do 3,5%.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RPP: PODWYŻKA O 100 PB CZY "ZALEDWIE" O 75?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

%d bloggers like this: