Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

RPP PODNOSI STOPY 10 RAZ Z RZĘDU

Po raz 10 z rzędu RPP podnosi stopy procentowe. Dzisiaj o 50 punktów bazowych.

RPP PODNOSI STOPY

Trwa ciąg dalszy maratonu podwyższania stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej po raz 10 podjęła decyzję, która wyniosła stopę referencyjną do poziomu najwyższego od 14 lat. Tym razem RPP udało się zaskoczyć rynek podwyżką o jedynie 50 punktów bazowych. Rynek oczekiwał mocniejszej podwyżki, o 75 a nawet o 100 punktów.

RPP PODNOSI STOPY
RPP podnosi stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

Od jutra oprocentowanie 7-dniowych bonów pieniężnych jakie NBP sprzedaje bankom wynosi 6.5%. Oprocentowanie tych właśnie bonów nazywane jest stopą referencyjną NBP Od 1998 roku nie było natomiast tak długiego cyklu podwyżek. Przypomnijmy, że od maja 2020 r. do października 2021 r. główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0.10%.

CZYTAJ TEŻ: FED CHCE WALCZYĆ Z INFLACJĄ

Stopy procentowe NBP rosną od posiedzenia do posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej – ale rynkowe stopy procentowe – czyli oprocentowanie po jakim banki pożyczają sobie pieniądze – rośnie niemal każdego dnia. Stopa WIBOR 3M – to od niej uzależnione jest oprocentowanie większości kredytów o zmiennej stopie procentowej w Polsce – znajduje się obecnie najwyżej od 16 lat i wynosi 7.12%.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RPP PODNOSI STOPY 10 RAZ Z RZĘDU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: