Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

RPP – PADŁ WNIOSEK O PODWYŻKĘ GŁÓWNEJ STOPY DO 2%

Wniosek o podwyżkę głównej stopy NBP aż o 190 punktów bazowych – czyli do 2% – padł w czasie wrześniowego posiedzenia RPP. Tak wynika z opublikowanego dziś przez NBP opisu dyskusji w radzie w czasie posiedzenia 8 września. Przepadł, podobnie jak znacznie skromniejszy wniosek o podwyżkę głównej stopy o 15 punktów bazowych.

RPP - PADŁ WNIOSEK O PODWYŻKĘ GŁÓWNEJ STOPY DO 2%
FOT.: NBP

Obecnie główna stopa NBP wynosi 0.1%, co jest najniższym wynikiem w historii. Najniższa w historii jest też realna stopa procentowa – czyli stopa nominalna minus inflacja. Przy inflacji na poziomie 5.5% – a taką mieliśmy w sierpniu – realna stopa wynosi -5.4%.

CZYTAJ TEŻ: CZESI MOCNO PODNIEŚLI STOPY PROCENTOWE

Jak napisano w protokole po ostatnim posiedzeniu Rady utrzymywanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie jest obecnie zasadne ze względu na przyczyny przekraczania przez inflację celu NBP, a jednocześnie utrzymującą się niepewność dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego wobec ryzyk związanych z nadchodzącą kolejną falą pandemii.

CZYTAJ TEŻ: WĘGRY BRONIĄ SIĘ PRZED NAPŁYWEM INFLACJI. 4 PODWYŻKA STÓP W TYM ROKU

PRZECZYTAJ CAŁY OPIS DYSKUSJI W CZASIE WRZEŚNIOWEGO POSIEDZENIA RPP

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.