Connect with us

Hi, what are you looking for?

FX

RPP – CZWARTY DO PODWYŻEK

Rośnie koalicja dla podwyżek stóp procentowych w Polsce. Dr Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej, przewiduje w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że pierwsza podwyżka nastąpi w listopadzie.

Zdaniem dra Kropiwnickiego „Pierwsza podwyżka nie powinna przekraczać 15 pb. (…) Biorąc pod uwagę potencjalny rozkład głosów w RPP, najwcześniejszym prawdopodobnym terminem podwyżek stóp procentowych jest listopad” – mówi Jerzy Kropiwnicki. Nie precyzuje, czy sam zamierza wówczas podnieść rękę za podwyżką, ale podtrzymuje w wywiadzie wcześniejsze słowa – które padały m.in. w BIZNES24 – że zdaniem dra Kropiwnickiego ostatnia z serii ubiegłorocznych obniżek stop nie była potrzebna.

Jerzy Kropiwnicki opowiedział się również za zakończeniem skupu obligacji przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp. „Jednoczesne podnoszenie stóp procentowych i utrzymanie interwencji na rynku długu nie jest właściwym połączeniem w polityce banku centralnego” – mówił Polskiej Agencji Prasowej.

CZYTAJ TEŻ: GATNAR (RPP): PODNIEŚMY STOPY O 15 PB

Oprócz Jerzego Kropiwnickiego za podwyżką stóp procentowych jesienią opowiedzieli się w rozmowie z BIZNES24 prof. Łukasz Hardt i prof. Eugeniusz Gatnar.

Z komunikatów NBP wiadomo również, że za podwyżką stopy rezerw obowiązkowych – zatem za zacieśnieniem polityki monetarnej – po raz ostatni w maju głosował doktor Kamil Zubelewicz.

CZYTAJ TEŻ: HARDT (RPP): MAMY NAJNIŻSZĄ NA ŚWIECIE REALNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ

Zdecydowanie podwyżce stóp sprzeciwia się prof. Eryk Łon, który znany jest z głębokiego przekonania, że NBP powinien prowadzić luźną politykę monetarną.

CZYTAJ TEŻ: ŁON (RPP): 5-PROCENTOWĄ INFLACJĘ TRAKTUJĘ OPTYMISTYCZNIE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o Finansach. Dzień...

FX

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

FX

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 16.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie doktorze. Jakie warunki powinny być spełnione, aby rozpocząć normalizację...

OTOCZENIE MAKRO

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: No i co teraz z tą inflacją zrobić? Postanowiliśmy zapytać profesora...