Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

RPO – NIECH TSUE ROZSTRZYGNIE FRANKOWY PROBLEM (SKORO SN NIE JEST W STANIE)

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do nowej frankowej sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I namawia sądy, by to właśnie do TSUE kierowały swoje pytania dotyczącego rozliczeń między bankami a frankowiczami po uznaniu umowy za nieważną.

RPO - NIECH TSUE ROZSTRZYGNIE FRANKOWY PROBLEM (SKORO SN NIE JEST W STANIE)

Biuro RPO poinformowało, że Rzecznik przystąpił do sprawy, w której dwa tygodnie temu warszawski sąd zapytał TSUE, czy bank po unieważnieniu umowy może domagać się od frankowicza zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Rzecznik przystapił też do kilku procesów toczących się przed innymi sądami i wystąpił do sądów w tych procesach – żeby ze swoimi wątpliwościami występowały do TSUE.

CZYTAJ TEŻ: RZ: SKLEPY PODNOSZĄ CENY, ŻEBY OBNIŻYĆ JE PO OBNIŻCE VAT-U

Ta taktyka może przełamać impas w rozstrzyganiu procesów frankowych, wynikający z paraliżu w Sądzie Najwyższym. SN już trzy razy przekładał udzieleni na pytania sądów niższej instancji w kwestii wzajemnych rozliczeń po wygaśnieciu umowy. Najbliższa rozprawa zaplanowana jest na wrzesień, ale prawdopodobnie również nie przyniesie rozstrzygnięcia. Przyczyną są kwestie formalne – w Sądzie Najwyższym zasiadają m.in. sędziowie wybrani na podstawie nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, których legalność wyboru jest głośno podważana.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał więc, że sprawę da się rozstrzygnąć na gruncie prawa unijnego zgodnie z zasadą, że prawo krajowe nie może przyznawać konsumentom słabszej ochrony, niż prawo unijne. Problem w tym, że również TSUE nie kwapi się do rozstrzygnięcia sprawy za polski Sąd Najwyższy. W orzeczeniu wydanym wiosną TSUE w kwestii większości wątpliwości odesłał wnioskodawców do prawa krajowego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RPO - NIECH TSUE ROZSTRZYGNIE FRANKOWY PROBLEM (SKORO SN NIE JEST W STANIE)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Być może sądy zdecydują, czy WIBOR to ustawka?

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nieoczekiwanym zwrocie w sporach frankowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z adwokat Karoliną Pilawską z kancelarii Pilawska Zorski i Adwokaci.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że ceny ofertowe nieruchomości spadają i czy to się przekłada na spadek cen transakcyjnych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Tomaszem Narkunem,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

%d bloggers like this: