Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

RPO: NIECH TSUE ROZSTRZYGNIE FRANKOWY PROBLEM (SKORO SN NIE JEST W STANIE)

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do nowej frankowej sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I namawia sądy, by to właśnie do TSUE kierowały swoje pytania dotyczącego rozliczeń między bankami a frankowiczami po uznaniu umowy za nieważną.

RPO: NIECH TSUE ROZSTRZYGNIE FRANKOWY PROBLEM (SKORO SN NIE JEST W STANIE)

Biuro RPO poinformowało, że Rzecznik przystąpił do sprawy, w której dwa tygodnie temu warszawski sąd zapytał TSUE, czy bank po unieważnieniu umowy może domagać się od frankowicza zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Rzecznik przystapił też do kilku procesów toczących się przed innymi sądami i wystąpił do sądów w tych procesach – żeby ze swoimi wątpliwościami występowały do TSUE. Ta taktyka może przełamać impas w rozstrzyganiu procesów frankowych, wynikający z paraliżu w Sądzie Najwyższym. SN już trzy razy przekładał udzieleni na pytania sądów niższej instancji w kwestii wzajemnych rozliczeń po wygaśnieciu umowy. Najbliższa rozprawa zaplanowana jest na wrzesień, ale prawdopodobnie również nie przyniesie rozstrzygnięcia. Przyczyną są kwestie formalne – w Sądzie Najwyższym zasiadają m.in. sędziowie wybrani na podstawie nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, których legalność wyboru jest głośno podważana. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał więc, że sprawę da się rozstrzygnąć na gruncie prawa unijnego zgodnie z zasadą, że prawo krajowe nie może przyznawać konsumentom słabszej ochrony, niż prawo unijne. Problem w tym, że również TSUE nie kwapi się do rozstrzygnięcia sprawy za polski Sąd Najwyższy. W orzeczeniu wydanym wiosną TSUE w kwestii większości wątpliwości odesłał wnioskodawców do prawa krajowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Ponad 15 mln euro odejmie Komisja Europejska z funduszy przewidzianych dla Polski. Wczoraj minął ostateczny termin pierwszego wezwania do zapłaty, jakie wystawiła Komisja Europejska...

POLSKA

W grudniu 2021 roku wartość zapytań o kredyt była rekordowa - informuje BIK.

POLSKA

Czwarta podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej to nieuchronna podwyżka rat kredytów dla klientów indywidualnych.

KREDYTY

Wszyscy ostrzegali, że stopa procentowa wzrośnie - to jeden z tematów rozmowy BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZBP.