Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BEZPIECZEŃSTWO

ROSYJSKIE PIENIĄDZE TRAFIĄ NA UKRAINĘ. SZCZYT G7 ZDECYDOWAŁA

Odsetki z zamrożonych rosyjskich aktywów trafią na Ukrainę. Ale na sprzedaż samych aktywów G7 się nie zdecydowała.

Szczyt G7 we Włoszech
Szczyt G7 we Włoszech, FOT: EUROPEAN UNION 2024

Trwający od rana we Włoszech szczyt G7 rozpoczął od decyzji o pożyczeniu Ukrainie 50 miliardów dolarów – właśnie z odsetek od zamrożonego na zachodzie majątku Rosji. Pieniądze na Ukrainę trafią prawdopodobnie dopiero pod koniec roku.

Reuters, powołując się na źródła zbliżone do negocjacji twierdzi, że głównym zmartwieniem w tych dyskusjach jest jak sprawić, by program pożyczkowy dla Ukrainy nie został storpedowany nawet po zmianie władzy w którymkolwiek z państw G7. Spośród 7 przywódców którzy pojawili się na szczycie tylko włoska premier Georgia Melloni jest na wznoszącej fali w krajowej polityce.

Nie mniej ważnym niż powstrzymywanie agresywnej militarnie Rosji tematem jest powstrzymywanie agresywnych na razie gospodarczo Chin. To dlatego USA tuż przed szczytem ogłosiły nowe sankcje przeciw Rosji – ale uderzające przede wszystkim w chińskich producentów półprzewodników.

Z Chinami związany jest zresztą ostatni z tematów szczytu – czyli rozwój gospodarczy Afryki. Na szczyt zaproszeni zostali m.in. przywódcy Algierii i Kenii – trzeciej i siódmej gospodarek Afryki. Zachód usiłuje odzyskać wpływy w Afryce, nadszarpnięte ekspansją Chin.

Szczyt odbywa się w luksusowym kurorcie Borgo Egnazio w regionie Apulia. Kurort położony jest nad Adriatykiem, jeśli spojrzą Państwo na mapę – znajdą go Państwo u podstawy obcasu włoskim bucie. Gdyby chcieli Państwo spędzić weekend w tym samym miejscu, w którym dziś zbierają się przywódcy G7 – nocleg dla dwóch osób zaczyna się od 10 tysięcy złotych.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSYJSKIE PIENIĄDZE TRAFIĄ NA UKRAINĘ. SZCZYT G7 ZDECYDOWAŁA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Europa chce zmiażdżyć rosyjską flotę cieni. To najmocniejszy z efektów czwartkowego szczytu w brytyjskim Blenhaim Palace.

ROSJA

Rosyjskie flagowce idą na dno. Kluczowe spółki notują straty i nie płacą dywidend a nawet proszą Kreml o wsparcie finansowe - co ujawnił rosyjski...

WOJNA W UKRAINIE

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie o prawie 1/5 ograniczyły możliwości przerobu ropy w Rosji - pisze dziś Ukraińska Prawda powołując się na wysokiego szczebla...

WOJNA W UKRAINIE

Największy od początku wojny spadek eksportu surowej ropy z Rosji - donosi agencja Bloomberga na podstawie danych z ostatniego tygodnia. Bloomberg pisze, że nie...