Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

ROSYJSKIE OBLIGACJE JESZCZE BARDZIEJ ŚMIECIOWE

Rosyjskie obligacje jeszcze bardziej śmieciowe. Moody’s obniżył ocenę wiarygodności długu Rosji do poziomu Ca – przedostatniego w 21-stopniowej skalo stosowanej przez tę agencję.

ROSYJSKIE OBLIGACJE JESZCZE BARDZIEJ ŚMIECIOWE

Poziom Ca mają – poza Rosją – obecnie tylko dwa państwa – Puerto Rico i Argentyna. Poniżej – na poziomie C – są już tylko Wenezuela i Liban.

Moody’s obniżył ocenę wiarygodności rosyjskiego długu z dwóch powodów. Po pierwsze – analitycy agencji uważają, że Rosja w odpowiedzi na sankcje nie będzie chciała spłacać swojego długu – nawet, gdyby miała z czego. Ale w średnim terminie i tak nie będzie miała pieniędzy na spłatę zadłużenia. Zdaniem agencji ryzyko bankructwa Rosji istotnie wzrosło. A jeśli Moskwa ogłosi niewypłacalność – Moody’s szacuje, że inwestorzy będą się musieli liczyć z odzyskaniem nie więcej, niż 35 procent pożyczonych Rosji pieniędzy.

CZYTAJ TEŻ: ROSJA PRZEGRA TĘ WOJNĘ – GEN. ROMAN POLKO (ROZMOWA)

Niedzielna decyzja agencji Moody’s oznacza, że rosyjski dług w ciągu zaledwie 4 dni spadł w otchłań. Jeszcze w środę dwie spośród trzech wielkich agencji ratingowych – Fitch i Moody’s – utrzymywały jego ocenę na poziomie inwestycyjnym. Ale jednym ruchem obniżyły ocenę o 6 poziomów w dół – do poziomu śmieciowego. A teraz Moody’s jako pierwsza agencja wykonał kolejny ruch obniżając ocenę wiarygodności rosyjskich obligacji o kolejne 7 pozycji.

CZYTAJ TEŻ: JPMORGAN – $185 ZA BARYŁKĘ ROPY?

Śmieciowy poziom długu oznacza, że agencja ratingowa nie zaleca trzymania go po to, żeby otrzymać zwrot długu od pożyczkobiorcy – a wyłącznie po to, żeby zarobić na chwilowych zmianach wyceny obligacji.

Rosyjskie obligacje jeszcze bardziej śmieciowe – co to oznacza dla Rosji?

Decyzje agencji ratingowych odnośnie długu nie są decyzjami symbolicznymi – ale znajdują realne odzwierciedlenie w popycie na dług. Fundusze inwestycyjne posiadają w swojej polityce inwestycyjnej zapisy dotyczące tego jaka część portfela może być ulokowana w dług o określonym poziomie wiarygodności. Im niższa ocena – tym niższy popyt na obligacje, więc żeby znaleźć kredytodawców – państwo musi płacić wyższe odsetki.

Rosja należy jednak do grupy najmniej zadłużonych państw świata w relacji długu do PKB. Według szacunków portalu Statista.com dług Rosji na koniec 2021 roku stanowił niecałe 18 procent rocznego PKB. Dla porównania – dług USA stanowi 121 procent rocznego PKB.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSYJSKIE OBLIGACJE JESZCZE BARDZIEJ ŚMIECIOWE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może oznaczać ogłoszenie mobilizcji w Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Ukrainie.

BIZNES I POLITYKA

Orlen chce przejąć rosyjską rafinerię. Niemiecki rząd federalny przystąpił do przejmowania aktywów Rosnieftu na terenie Niemiec. Jednym z jej kluczowych elementów jest rafineria w...

ŚWIAT

Spotkanie Putina z Xi Jinpingiem - nie po myśli Rosji. Władimir Putin nieoczekiwanie powiedział po spotkaniu, że rozumie, iż prezydent Chin ma obawy dotyczące...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: