Poziom Ca mają – poza Rosją – obecnie tylko dwa państwa – Puerto Rico i Argentyna. Poniżej – na poziomie C – są już tylko Wenezuela i Liban.
Moody’s obniżył ocenę wiarygodności rosyjskiego długu z dwóch powodów. Po pierwsze – analitycy agencji uważają, że Rosja w odpowiedzi na sankcje nie będzie chciała spłacać swojego długu – nawet, gdyby miała z czego. Ale w średnim terminie i tak nie będzie miała pieniędzy na spłatę zadłużenia. Zdaniem agencji ryzyko bankructwa Rosji istotnie wzrosło. A jeśli Moskwa ogłosi niewypłacalność – Moody’s szacuje, że inwestorzy będą się musieli liczyć z odzyskaniem nie więcej, niż 35 procent pożyczonych Rosji pieniędzy.
CZYTAJ TEŻ: ROSJA PRZEGRA TĘ WOJNĘ – GEN. ROMAN POLKO (ROZMOWA)
Niedzielna decyzja agencji Moody’s oznacza, że rosyjski dług w ciągu zaledwie 4 dni spadł w otchłań. Jeszcze w środę dwie spośród trzech wielkich agencji ratingowych – Fitch i Moody’s – utrzymywały jego ocenę na poziomie inwestycyjnym. Ale jednym ruchem obniżyły ocenę o 6 poziomów w dół – do poziomu śmieciowego. A teraz Moody’s jako pierwsza agencja wykonał kolejny ruch obniżając ocenę wiarygodności rosyjskich obligacji o kolejne 7 pozycji.
CZYTAJ TEŻ: JPMORGAN – $185 ZA BARYŁKĘ ROPY?
Śmieciowy poziom długu oznacza, że agencja ratingowa nie zaleca trzymania go po to, żeby otrzymać zwrot długu od pożyczkobiorcy – a wyłącznie po to, żeby zarobić na chwilowych zmianach wyceny obligacji.
Rosyjskie obligacje jeszcze bardziej śmieciowe – co to oznacza dla Rosji?
Decyzje agencji ratingowych odnośnie długu nie są decyzjami symbolicznymi – ale znajdują realne odzwierciedlenie w popycie na dług. Fundusze inwestycyjne posiadają w swojej polityce inwestycyjnej zapisy dotyczące tego jaka część portfela może być ulokowana w dług o określonym poziomie wiarygodności. Im niższa ocena – tym niższy popyt na obligacje, więc żeby znaleźć kredytodawców – państwo musi płacić wyższe odsetki.
Rosja należy jednak do grupy najmniej zadłużonych państw świata w relacji długu do PKB. Według szacunków portalu Statista.com dług Rosji na koniec 2021 roku stanowił niecałe 18 procent rocznego PKB. Dla porównania – dług USA stanowi 121 procent rocznego PKB.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV