Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ROSYJSKIE BANKI PRÓBUJĄ OBEJŚĆ SANKCJE PRZEZ CHINY

Rosyjskie banki próbują obejść sankcje przez Chiny. Sbierbank poinformował, że rozważa wydawanie swoim klientom kart płatniczych opartych o chiński system UnionPay.

ROSJA BANKI
ROSYJSKIE BANKI PRÓBUJĄ OBEJŚĆ SANKCJE PRZEZ CHINY

Emisja kart pod logo UnionPay umożliwiłaby klientom Sbierbanku – największego pod względem wartości aktywów banku Rosji – ponowne płacenie kartami za granicą. Wszystkie wydane w Rosji karty obsługiwane przez Visę i Mastercard przestaną działać poza Rosją w czwartek o północy. Obaj operatorzy podporządkowali się bowiem sankcjom nałożonym na Rosję przez USA i Unię Europejską. Wewnątrz Rosji karty będą nadal działać – ale w oparciu o międzybankowy system Mir, utworzony przez Rosję po inwazji na Krym.

CZYTAJ TEŻ: BLOKADA SWIFT JUŻ DZIAŁA

Dostęp do chińskiego systemu płatności umożliwi Rosjanom co najmniej wypłaty z bankomatów poza granicami Rosji – system UnionPay jest honorowany w 180 państwach świata (na około 200 istniejących). Ale będzie oznaczał, że Chiny uzyskają dostęp do gigantycznej wiedzy o Rosji i jej obywatelach. UnionPay to system kontrolowany przez chiński rząd – który dane z elektronicznych rejestrów (nie tylko UnionPay, ale też np. WeChat) wykorzystuje do kontrolowania społeczeństwa.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSYJSKIE BANKI PRÓBUJĄ OBEJŚĆ SANKCJE PRZEZ CHINY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Indie nie pójdą droga państw Zachodu i nie zrezygnują z zakupów rosyjskiej ropy. Jak powiedział tamtejszy minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar,Indie będą priorytetowo traktować...

BIZNES I POLITYKA

Embargo na ropę Putina weszło w życie - Unia Europejska liczy, że obetnie roczne przychody Rosji o ok. 50 miliardów dolarów. Ceny ropy w...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w Ukrainie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Mieczysławem Bieńkiem, byłym zastępcą dowódcy NATO, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak udało się przywrócić porozumienie zbożowe w trakcie działań wojennych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Strzeleckim, analitykiem z PIE.

%d bloggers like this: