Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

HANDEL

ROŚNIE KONSUMPCJA W POLSCE

Konsumpcja w Polsce notuje wyraźny wzrost w maju.

KONSUMPCJA W POLSCE
foto: pixabay.com

Konsumpcja powoli się odbudowuje. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju wzrosła o 5,0 proc. w ujęciu rocznym.

KONSUMPCJA W POLSCE
Rośnie konsumpcja w Polsce. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

To rezultat minimalnie lepszy od rynkowego konsensusu, który zakładał realny wzrost obrotów placówek handlowych o 4.9% rdr. To także rezultat lepszy od kwietniowego, gdy odnotowano wzrost sprzedaży o 4.1% rdr.

Co do poszczególnych kategorii sprzedaży, w oczy rzuca się bardzo mocna sprzedaż samochodów i motocykli. Wydatki w tej kategorii były realnie (czyli po uwzględnieniu zmian cen) aż o 23,8% wyższe niż przed rokiem. Po zeszłorocznym załamaniu w górę idzie też kolejny miesiąc z rzędu sprzedaż paliw kopalnych, których kupiono o 9% więcej niż przed rokiem. Na uwagę zasługują też farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny, których sprzedaż wzrosła o 10,2% rdr.

CZYTAJ TEŻ: CITIGROUP ZNOWU SPRZEDAJE CITI HANDLOWY

Nadal głęboko ujemna była sprzedaż odzieży i obuwia. W tej kategorii w maju odnotowano spadek aż o 13,5% rdr. Analitycy lubią podkreślać, że zakupy tych dóbr podobno mają charakter sezonowy i mocno zależą od pogody. Do tego podkreślmy spadki sprzedaży sprzętu RTV i AGD oraz mebli (-8,2 %). O 1% spadła sprzedaż w kategorii „Żywność, napoje i wyroby tytoniowe”.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROŚNIE KONSUMPCJA W POLSCE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.