Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

ROŚNIE INFLACJA W TURCJI

INFLACJA W TURCJI

Inflacja w Turcji po raz pierwszy w tym roku przekroczyła 60 procent – we wrześniu ceny wzrosły tam o 61.5 procent rok do roku – podał turecki urząd statystyczny. To wzrost o blisko trzy punkty procentowe w porównaniu z odczytem z sierpnia, ale o dwie dziesiąte punktu procentowego mniej niż zakładał rynek.

ROŚNIE INFLACJA W TURCJI
Inflacja w Turcji. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Według odrębnego badania wskaźnik inflacji miesiąc do miesiąca ma wynieść 4.8%, co stanowi prawie połowę poziomu 9,1% odnotowanego w sierpniu. Odzwierciedla to słabnący efekt letnich podwyżek podatków, mimo że koszty żywności i usług w dalszym ciągu zwiększają roczną inflację.

CZYTAJ TEŻ: GORSZE NASTROJE W PRZEMYŚLE INDII

Jak wynika z danych opublikowanych w niedzielę przez Izbę Handlową w Stambule, roczna inflacja detaliczna w Turcji osiągnęła we wrześniu 73 procent, w porównaniu z 74 procent w sierpniu.

Turecki bank centralny rozpoczął cykl dużych podwyżek stóp procentowych, próbując ograniczyć popyt krajowy, który był głównym czynnikiem wpływającym na inflację w ciągu ostatnich dwóch lat. Wcześniej prezydent Recep Erdogan uparcie prowadził politykę prowzrostową, opartą na niskich kosztach finansowania zewnętrznego w okresie poprzedzającym tegoroczne wybory. Od czasu powołania w czerwcu tego roku nowego zespołu ds. gospodarki Turcji bank centralny ponad trzykrotnie podniósł swoją podstawową stopę procentową do 30 procent.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w strefie euro bez zmian. Z finalnych danych Eurostatu wynika, że odczyt zharmonizowany, pozwalający porównać zmianę cen w różnych krajach w strefie euro,...

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli ta za którą odpowiada Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu znowu spadła, ale nadal jest daleko od celu Narodowego Banku Polskiego.

USA

Po kilku miesiącach gorszych odczytów, wreszcie w USA pojawia się inflacyjna ulga. Co prawda wskaźnik inflacji nadal pozostaje relatywnie wysoki, ale inwestorzy mogli się...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy przyspieszy inflacja i dlaczego oraz jaki będzie ten przyrost, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, doradczynią prezesa NBP...