Liczba podatników rozliczających się ryczałtem wzrosła o 200 tys. do 1,7 mln w 2022 r., a wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wzrosły trzykrotnie do 15 mld zł-podało Ministerstwo Finansów.
Najczęściej stosowana była stawka 8,5%; liczba podatników rozliczających się według niej w ciągu roku wzrosła o 100 tysięcy, do 1,15 mln.
Najniżej opodatkowana grupa to handlowcy, ich stawka ryczałtowa wynosi 3 procent. Za nim są budowlańcy ze stawką 5,5 procent.
Najwięcej podatników rozlicza się stawką 8,5%, co nie powinno dziwić, gdyż jest to najczęściej wybierana stawka przez najmujących nieruchomości, od nadwyżki 100 tyś rocznie – stawka wzrasta do 12,5%.
Wraz z Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 obniżono stawkę ryczałtu do 14 procent dla zawodów medycznych, m.in lekarzy, dentystów, weterynarzy pielęgniarek czy psychologów.
Do 12 procent obniżono stawki dla niektórych podatników świadczących usług IT, chodź cześć z nich objętych jest jeszcze niższą stawką – 8,5%.
Ryczałt pozwala istotnie obniżyć podatek, wzrasta jego popularność zwłaszcza wśród podatników rozliczających się 12,5 i 15 procentową stawką podatku.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę