Luty przyniósł dynamiczny wzrost nominalnych płac w sektorze przedsiębiorstw. Główny Urząd Statystyczny poinformował również o zaskakującym spadku zatrudnienia.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w lutym wyniosło ponad 7065 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 13.6 proc. wyższe niż przed rokiem.
Wynagrodzenia w Polsce – koszty pracodawcy
Wysoki wzrost płac w ujęciu nominalnym zawdzięczamy hojnym premiom i podwyżkom w sektorach kontrolowanych przez polityków, przede wszystkim w górnictwie – prawie 13 tysięcy złotych wynagrodzenia.
Warto przypomnieć, że mowa tu o kwotach przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i NFZ oraz zaliczki na PIT). Kwota netto od podanej przez GUS to ponad 5 tysięcy złotych, zaś koszt pracodawcy to ponad 8 i pół tysiąca złotych.
CZYTAJ TEŻ: SPADA INFLACJA PRODUCENCKA W NIEMCZECH
Wzrost wynagrodzeń o 13.6% nastąpił w miesiącu o najwyższej od 26 lat inflacji konsumenckiej na poziomie 18.4%. To oznacza, że realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw siódmy miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -4.06%. To trzeci najgłębszy realny spadek realnych płac w Polsce w sięgającej 2005 roku historii porównywalnych danych.
Natomiast liczba zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw w lutym była o 3,8 tys. niższa niż miesiąc wcześniej. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 0.8%, wzrost niższy o 20 punktów bazowych niż prognozowano.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV