Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNEK PRACY

ROSNĄ WYNAGRODZENIA I ZATRUDNIENIE W POLSCE

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce notują wzrosty.

PAŃSTWO ULŻY DŁUŻNIKOM
foto: pixabay.com

Po raz pierwszy od prawie roku płace rosną szybciej niż inflacja, ale zwalnia tempo zatrudniania pracowników. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu tego roku wyniosło 7335 zł, co oznacza wzrost o 11,9 procent rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

WYNAGRODZENIA I ZATRUDNIENIE W POLSCE
Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w czerwcu tego roku względem maja spowodowany był większą skalą dodatkowych wypłat m.in. premii kwartalnych i rocznych, nagród jubileuszowych, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).

WYNAGRODZENIA I ZATRUDNIENIE W POLSCE
Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Wzrost płac odnotowano prawie we wszystkich sekcjach, z czego największy w sekcji Górnictwo i wydobywanie (o 10,7%), gdzie wynagrodzenia zwiększyły się do 11290zł oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (o 7,4%) i wzrostem płacy do 10063 zł.

CZYTAJ TEŻ: ROŚNIE INFLACJA PRODUCENCKA W POLSCE

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do czerwca ubiegłego roku zwiększyło się raptem o 0,2%.

Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w czerwcu 2023 r. było wynikiem, m.in. zwolnień pracowników w firmach oraz końcem umów terminowych.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy to już koniec czasów pracy zdalnej i czy wszyscy będziemy musieli pracować w miejscu pracy rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z...

FIRMA

Już prawie 7 procent pracowników w Polsce - legalnie zatrudnionych - to cudzoziemcy. Tak wynika z opublikowanych dziś danych GUS. Najszybciej rośnie liczba przybyszów...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących kosztach pracy obciążających pracodawców rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Jackiem Męciną, ekspertem rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że bezrobocie w Polsce spada i czy podwyżki płacy minimalnej wykończą pracodawców, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Skierkowskim, dyrektorem ds....