Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

ROSNĄ WYNAGRODZENIA I LICZBA ETATÓW

Nasze pensje były warte coraz mniej, mimo tego, że w listopadzie wciąż rosły. Dobrą informacją jest zaś to, że przybywa etatów w sektorze przedsiębiorstw.

PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIE
foto: pixabay.com

Nasze pensje były warte coraz mniej, mimo tego, że w listopadzie wciąż rosły. Dobrą informacją jest zaś to, że przybywa etatów w sektorze przedsiębiorstw.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w listopadzie 2022 roku wyniosło 6 857,96 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 13,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Względem października tak zwana „średnia krajowa” wzrosła o 2,5 proc.

Tyle zarobki nominalne, które zjada wysoka inflacja. Realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw czwarty miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -3,09 proc.. To drugi najniższy wynik w sięgającej roku 2005 historii porównywalnych danych.

Ale jest przynajmniej jeden haczyk. Otóż statystyki listopadowe zostały wzmocnione przez wypłatę kolejnych w tym roku premii w górnictwie. Przeciętne miesięczne zarobki w sekcji „górnictwo i wydobywanie” wyniosły 14 178,21 zł brutto i były o 64,3 proc. wyższe niż przed miesiącem.

Liczba zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku wyniosła 6 507,5 tys. i była o 6,6 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Względem listopada 2021 roku liczba etatów była jednak wyższa o 143,8 tys., czyli o 2,3 proc.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSNĄ WYNAGRODZENIA I LICZBA ETATÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

FINANSE OSOBISTE

Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją — wyraźnie ubywa paliwa do wzrostu cen.

%d bloggers like this: