Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ROSNĄ STOPY PROCENTOWE, SPADA SPRZEDAŻ MIESZKAŃ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przenosimy się na pole rynku nieruchomości. Rosnące stopy procentowe i ograniczenia na rynku kredytowym wpływają na spadek zakupów mieszkań w stolicy. Wszyscy pytają, jak długo ten spadek potrwa i jakie ceny nieruchomości będą się kształtować w przyszłości. Zacznijmy jednak od czasów teraźniejszych. Agnieszka Mikulska, ekspert do spraw nieruchomości CBRE, jest naszym gościem. Dzień dobry.

AGNIESZKA MIKULSKA, EKSPERT DS NIERUCHOMOŚCI, CBRE: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jak kształtuje się sprzedaż nieruchomości w ostatnio zakończonym kwartale? Czy ona mocno spadła?

AM: Tak, to jest bardzo wyraźny spadek. I mówimy tutaj zarówno o spadku kwartał do kwartału, który sięga dwudziestu kilku procent. Ale jeżeli spojrzymy na wynik sprzedaży w tym zakończonym kwartale, w trzecim kwartale 2022 roku sprzedano w Warszawie około 2100 mieszkań. I to jest mniej niż sprzedano w drugim kwartale 2020 roku, kiedy byliśmy zamknięci w czasie lockdownu. Czyli tak naprawdę ta podwyżka stóp procentowych obserwowana w ostatnich miesiącach, teraz zastopowana, ale stopy pozostają na wysokim poziomie w porównaniu z tym, co było w minionych latach; ta podwyżka stóp ma większe znaczenie dla rynku niż ten moment, w którym został administracyjnie zamknięty. (…)

MD: Pani Agnieszko, ale 2100 mieszkań – to jest rynek pierwotny czy rynek wtórny?

ROSNĄ STOPY PROCENTOWE, SPADA SPRZEDAŻ MIESZKAŃ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AM: Rynek pierwotny. To jest rynek pierwotny, trzeba przyznać, ten rynek jest łatwiejszy do monitorowania. Dane z rynku wtórnego tak naprawdę są niepełne i bazujemy raczej na opiniach tutaj z poszczególnych biur sprzedaży. GUS stara się te dane agregować, ale tutaj jest pewna wątpliwość…

MD: Rozumiem, ale w takim razie jak się ma ten poziom? Tak z ciekawości, ale też żebyśmy zobaczyli skalę tego rynku. Jeżeli 2100 mieszkań sprzedano w rynku pierwotnym, to o ile, tak historycznie rzecz biorąc większy albo mniejszy jest rynek wtórny od pierwotnego?

AM: No, zazwyczaj szacuje się – jest to co najmniej dwa razy tyle. No i tutaj ten spadek na rynku wtórnym również jest odczuwalny. Wiemy, to z biur z agencji pośrednictwa, z biur nieruchomości. Więc ten spadek, natomiast tutaj, o ile właśnie w przypadku rynku pierwotnego to mówi się 2100 mieszkań i to w zasadzie można podać wręcz do no, powiedzmy do tej dziesiątki z taką pewnością, a podajemy nawet do jednego mieszkania pomiędzy kolejnymi badaniami.

MD: To można łatwo zbadać u deweloperów. A w takim razie jak kształtują się ceny? Jeżeli spada cena mieszkań, to teoretycznie zgodnie z klasyczną ekonomią jeżeli to mniej się sprzedaje danego towaru, to cena powinna również spaść, czyż nie?

AM: No, tutaj na pewno są oczekiwania duże od momentu, kiedy obserwujemy ten spadek popytu, czyli w zasadzie cały bieżący rok. Natomiast niestety muszę zmartwić tych, którzy czekają na spadki. Na razie tych spadków nie widać. Na razie jest to stabilizacja. Cena nowego mieszkania deweloperskiego w Warszawie utrzymała się na poziomie powyżej 13 tys. 600 złotych za metr kwadratowy. W zasadzie w porównaniu z kwartałem jest to zmiana kilku złotych. Na plus, nadal. I co więcej, jeżeli chodzi o ceny mieszkań, które pojawiły się po raz pierwszy w sprzedaży, to ta cena jest niemal identyczna. Czyli na razie nie widać nawet tego efektu, żeby oferta była uzupełniana przez tańsze, bardziej dostosowane do obecnych możliwości nabywców mieszkania. Raczej jesteśmy na tym poziomie cały czas wysokim.

MD: Czyli wierzymy w to, przypuszczamy, że jeśli chodzi o jeżeli chodzi o ceny nieruchomości – one będą się utrzymywać na wysokim poziomie. Przynajmniej będą się utrzymać na niezmiennym poziomie przez jakiś czas. Zapewne sprzedaż wzrośnie, kiedy spadną stopy procentowe, na co wszyscy czekają, szczególnie ci, którzy już kredyt w złotych mają zaciągnięty. Czy Pani zdaniem zmiana stawki referencyjnej, likwidacja WIBOR-u i wprowadzenie WIRON-u może wpłynąć na zwiększenie zdolności kredytowej Polaków i w konsekwencji również zmianę puli mieszkań sprzedawanych w najbliższych miesiącach, kwartałach?

AM: No tutaj to zmiana, jeżeli ogólnie mówimy o zmianie stóp w ciągu tego roku z tego poziomu poniżej procenta do blisko 7, to tutaj zmiana wskaźnika tak naprawdę nie wróci nas raczej do tych właśnie bardzo niskich poziomów. Natomiast dlatego, że rynek też kieruje się emocjami; każde zmniejszenie stopy zawsze spowoduje, że tych potencjalnych nabywców, którzy zaczną się zastanawiać, czy teraz moja zdolność już pozwala, czy to jest dla mnie lepsza sytuacja – na pewno ich przybędzie.

MD: Bardzo Pani dziękuję. Agnieszka Mikulska, ekspert ds. rynku nieruchomości CBRE, była naszym gościem. Przypomnijmy o jedną czwartą spadła sprzedaż nieruchomości w Warszawie w ostatnim kwartale, ale ceny pozostają niezmienne. Bardzo dziękuję za rozmowę.

AM: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

ROSNĄ STOPY PROCENTOWE, SPADA SPRZEDAŻ MIESZKAŃ (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV