Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ROSNĄ MARŻE RAFINERII (ROZMOWA)

Rosną marże rafinerii. Gościem Marcina Dobrowolskiego był Grzegorz Maziak, redaktor naczelny E-PETROL.PL, który opowiadał na pytanie ile spółki paliwowe zarabiają na paliwach i czy są w stanie obniżyć rekordowe marże.

ROSNĄ MARŻE RAFINERII

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Leitmotivem wyborów we Francji były oczywiście ceny życia i ceny paliw, które także tam mrożą portfele. A naszym gościem jest Grzegorz Maziak, redaktor naczelny e-petrol.pl. Dzień dobry.

GRZEGORZ MAZIAK, REDAKTOR NACZELNY E-PETROL.PL: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Rosną marże rafinerii – jakie będą ceny na stacjach?

MD: Pytanie czy portfele Polaków można jeszcze bardziej zmrozić? Jak będą kształtowały się ceny paliw na stacjach? (Ceny paliw dla odbiorców indywidualnych w tym tygodniu ostatnim pełnym tygodniu przed wakacjami.)

GM: I tutaj chyba nie mamy dobrych wiadomości. Szczególnie dla tych, którzy tankują olej napędowy. Tu paliwo w ostatnich tygodniach już mocno drożało. W mijającym, poprzednim tygodniu to była zmiana aż o 23 grosze tydzień do tygodnia do poziomu 7 zł i 73 grosze. I niestety prognozy na ten nadchodzący tydzień wskazują na dalszy wzrost cen. Widzimy, że notowania hurtowe tego paliwa rosną i dzisiaj ceny oleju napędowego będą kierować się w stronę poziomu 8 zł. One jeszcze w najbliższych dniach do tych poziomów raczej nie dotrą.

Natomiast jest to perspektywa jak najbardziej realna, jeszcze w okresie wakacji. Trochę lepsze wiadomości mamy dla tych, którzy tankują benzynę. To paliwo już w zeszłym tygodniu potaniało symbolicznie 1 grosz, ale kierunek na pewno oczekiwany przez wszystkich tankujących z poziomem 7 zł 94 groszy za litr to cały czas są wysokie ceny. Natomiast tutaj odwrotnie jak w przypadku diesla możliwe są obniżki. I być może już w tym tygodniu zobaczymy ponowne wyrównanie się cen oleju napędowego i benzyny. A być może benzyna będzie znowu trochę tańsza. Cały czas niewiele, stosunkowo niewiele w porównaniu z tymi tradycyjnymi paliwami płacą tankujący autogaz.

Tutaj też mieliśmy obniżki nieznaczne- dwugroszowe w mijającym tygodniu. I dzisiaj ta różnica pomiędzy benzyną 95 oktanową a gazem na litrze paliwa to ponad 4 zł. Więc ta instalacja z pewnością zwraca się szybko. I cały czas nie realizują się te obawy, że wstrzymany zostanie import autogazu z Rosji. Na ten moment unijne sankcje nie zakładają takiego scenariusza, więc cały czas perspektywy dla autogazu wydają się być optymistyczne.

MD: Spróbujmy więc zarysować widełki cenowe, których możemy się spodziewać w najbliższych dniach, jeżeli chodzi o olej napędowy, benzynę 95 i autogaz.

GM: Tutaj myślę, że w przypadku oleju napędowego okolice 7 zł 80 gr, 7 zł 95 groszy to taki przedział, który powinniśmy w drugiej połowie tego tygodnia widzieć najczęściej na stacjach. W przypadku oleju napędowego i benzyny 95 oktanowej on będzie podobny. Bo tak, jak wspomniałem wcześniej widzimy ten odwrotny ruch jeżeli chodzi o benzynę. Tutaj jest szansa na obniżki. W przypadku diesla ceny będą rosły, więc pewnie się gdzieś w okolicach poziomu 7.87-90. te ceny w najbliższych dniach spotkają.

Rosną marże rafinerii – a co z autogazem?

MD: A autogaz?

GM: Tutaj jest szansa na to, że będzie jeszcze trochę taniej, więc poniżej poziomu 3 złotych 50 groszy za litr paliwa też w najbliższych dniach możemy zobaczyć. Oczywiście są stacje gdzie gaz jest cały czas tańszy. Natomiast w tym momencie mamy do czynienia w przypadku autogazu z sytuacją, że część importerów na zasadzie samoograniczenia nie sprowadza gazu z Rosji. Naturalnie wtedy to paliwo jest trochę droższe, ale cały czas musi konkurować z tym autogazem napływającym z kierunku wschodniego. Więc rozpiętość cenowa na stacjach w przypadku autogazu może być spora.

CZYTAJ TEŻ: ZŁE WIEŚCI DLA WŁAŚCICIELI DIESLI. CZEKA ICH TO SAMO, CO KIEROWCÓW BENZYNIAKÓW

MD: Spójrzmy w takim razie jeszcze na ceny ropy na rynkach międzynarodowych – one mocno spadły. W tym momencie cena za baryłkę ropy Brent oscyluje wokół 112 dolarów 60 centów za baryłkę. Ropa WTI natomiast jest handlowana w Stanach po 108 dolarów i 25 centów. Czy w takim razie możemy spodziewać się w najbliższym czasie, (bo to są spore spadki w stosunku do maksimów z ubiegłego tygodnia) czy możemy spodziewać się również w perspektywie tygodnia spadków cen paliw na stacjach?

GM: Faktycznie końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła spory spadek cen surowca na giełdach. Natomiast w tym momencie my nie mamy do czynienia z taką prostą zależnością, że jak tanieje ropa to będą tanieć paliwa. Bo problemem w tym momencie dla kierowców jest ograniczona dostępność produktów naftowych. Jeżeli chodzi o te moce przerobowe, rafineryjne dostępne w tym momencie na świecie – one nie nadążają za wzrostem popytu.

Dodatkowo mamy mocno ograniczony eksport paliw z Chin. A to właśnie Chiny są dzisiaj tym miejscem które mają te największe dostępne nadwyżki produkcyjne. Jak w przypadku wydobycia surowca patrzymy zawsze na Bliski Wschód: Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy kraje z tamtego regionu. Tak w przypadku tych paliw gotowych dzisiaj tym miejscem, które mogłoby stabilizować rynek w takich trudnych momentach byłyby Chiny. Ale tam mamy cały czas ograniczenia eksportu. To się przekłada na tak wysokie poziomy marż rafineryjnych. Bo nawet jeżeli producenci surowca zwiększą wydobycie to wcale nie jest powiedziane, że w ślad za tym będą podążać ceny paliw w najbliższych dniach, tygodniach.

Jest odrobina nadziei, że sytuacja poprawi się już w drugiej połowie tego roku. Będą pojawiać się nowe instalacje rafineryjne, które są aktualnie w trakcie kończenia budowy. I tutaj jest szansa, że wtedy te marże rafineryjne zaczną spadać. Jest szansa na obniżki na stacjach, ale na ten moment ta prosta relacja – spadająca cena ropy – spadające ceny paliw tak dokładnie nie działa, co było też widać w tej dynamice wzrostu, że paliwa w ostatnich tygodniach drożały dużo szybciej niż ropa naftowa.

MD: Bardzo dziękuję. Grzegorz Maziak, redaktor naczelny e-petrol.pl był naszym gościem. Dziękuję pięknie.

GM: Dziękuję bardzo.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSNĄ MARŻE RAFINERII (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kolejnym zwrocie w sprawie pozwów „wiborowych” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Sebastianem Frejowskim z kancelarii Frejowski i Wspólnicy.

%d bloggers like this: