Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

WYDARZENIA

ROSJA ZWIĘKSZY DOSTAWY GAZU DO EUROPY

Po 8 listopada Gazprom zwiększy dostawy gazu do Europy. To decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina, który dał Gazpormowi zielone światło i polecił odkręcić kurek z gazem płynącym do Europy a szczególnie do Niemiec i Austrii. To kluczowa decyzja, bo według danych Eurostatu Rosja w ubiegłym roku odpowiadała za ponad 43 procent dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Dlaczego dopiero od listopada? Bo wcześniej Gazprom musi zapełnić rosyjskie magazyny gazu – podaje agencja TASS.
Prezydent Rosji cytowany przez rosyjską agencję ocenia sytuację na rynku gazu w Europie jako bardzo niestabilną i za ten stan rzeczy obwinia Amerykę, która miała ograniczyć dostawy LNG do Europy.

Rynek spekuluje, że Putin wstrzymywał się z decyzją o zwiększeniu dostaw gazu, bo czekał z kolei z Europy na zielone światło ws. uruchomienia Nord Stream 2. I je otrzymał, bo wczoraj niemieckie ministerstwo gospodarki poprało wydanie certyfikatu dla Nord stream 2 tłumacząc, że nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec i Unii Europejskiej.
Analizy dotyczące uruchomienia Nord Stream 2 są teraz w niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci, która do 8 stycznia musi zdecydować, czy wydać certyfikat rosyjskiemu gazociągowi, czy nie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Sankcjami nałożonymi na rosyjskie banki i fundusze inwestycji bezpośrednich, oraz zakazem handlu rosyjskim długiem Joe Biden może dziś zagrozić Władimirowi Putinowi. Prezydent Stanów Zjednoczonych...

BIZNES I POLITYKA

Cena ropy Brent - kluczowej dla europejskiego rynku - wróciła powyżej 80 dolarów za baryłkę mimo skoordynowanej akcji uwalniania rezerwa. USA, Wielka Brytania, Chiny,...

ŚWIAT

Szantaż gazowy jednak możliwy? Rosyjski koncern Gazprom nie zarezerwował przepustowości w grudniu na tranzyt gazu przez Polskę przez rurociąg Jamał-Europa podał dziennik "Kommiersant", powołując...

UE

Gazprom nie uniknie poddania gazociągu Nord Stream 2 unijnemu prawu. Tak zdecydował dziś niemiecki sąd okręgowy w Dusseldorfie - informuje m.in. Handelsblatt.