Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

ROSJA ZACZYNA PRZEGRYWAĆ. GOSPODARKA COFNĘŁA SIĘ O 5 LAT

Rosja zaczyna przegrywać. Wojna Putina cofnęła rosyjską gospodarkę o 5 lat w zaledwie 3 miesiące – pisze Agencja Bloomberg powołując się na wyliczenia swoich analityków.

ROSJA ZACZYNA PRZEGRYWAĆ. GOSPODARKA COFNĘŁA SIĘ O 5 LAT
fot: Eugene Liashchevskyi

Ekonomiści Bloomberga szacują, że PKB Rosji spadł między kwietniem a czerwcem o 4.7 procent wymazując cały wzrost gospodarczy narastający od 2018 roku. Oficjalne dane Banku Rosji mówią o spadku o 4.3 procent.
Wywołana sankcjami recesja jest dotkliwa, ale znacznie mniej, niż przewidywano na początku wojny. Wówczas ekonomiści ankietowali przez Bloomberga spodziewali się spadku PKB w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny aż o 10 procent.
Europejscy obserwatorzy – głównie sprzyjający Ukrainie – pocieszają, że skutki sankcji będą z czasem narastać.

Przykładem mogą być linie lotnicze – na początku sierpnia na jaw wyszła informacja, że rosyjskie linie lotnicze kazały pilotom oszczędzać hamulce w czasie lądowania i postoju. Hamulce w Airbusach i Boeingach wystarczają na około tysiąc lotów, a z powodu sankcji brak części zamiennych, żeby je naprawić. Podobna sytuacja jest w wielu innych gałęziach przemysłu.

Zapasy się wyczerpują, a Rosja nie posiada technologii żeby zastąpić zachodnie produkty własnymi. Rosyjską gospodarkę ratują też bardzo wysokie ceny ropy i gazu. Ropa jednak tanieje, w dodatku Rosja z końcem roku wchodzi w życie unijne embargo rosyjską ropę.

Wykluczy to z eksportu do Europy 90 procent surowca sprzedawanego przed wojną. A to oznacza, że Rosja albo zmniejszy znacząco wydobycie, albo sprzedawać będzie ropę do krajów, które nie respektują sankcji. Ale cena na tym rynku to zaledwie 1/3 ceny w oficjalnym światowym handlu ropą.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSJA ZACZYNA PRZEGRYWAĆ. GOSPODARKA COFNĘŁA SIĘ O 5 LAT

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć w Ukrainie i jakie tego mogą być konsekwencje rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Katarzyną Zysk z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że ropa drożeje po zapowiedzi ograniczenia wydobycia przez OPEC rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dorotą Sierakowską, analitykiem surowcowym Domu Maklerskiego Banku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: