Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

ROSJA WSTRZYMAŁA DOSTAWY GAZU DO POLSKI

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Wszystko dlatego, że wbrew żądaniom Rosji Polska – a konkretnie zajmująca się odbiorem rosyjskiego gazu spółka PGNiG – nie chce płacić za dostawy w rublach.

ROSJA WSTRZYMAŁA DOSTAWY GAZU DO POLSKI

Jak zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo, bo od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76%.

Jak podał PGNiG w komunikacie spółka odmówiła wykonywania zobowiązań rozliczeniowych za gaz ziemny dostarczany przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego w rublach rosyjskich, zgodnie z dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej.

CZYTAJ TEŻ: ZŁE WIEŚCI DLA WŁAŚCICIELI DIESLI. CZEKA ICH TO SAMO, CO KIEROWCÓW BENZYNIAKÓW

Dekret Putina z marca wprowadza zakaz realizacji dostaw gazu ziemnego do zagranicznych nabywców z krajów nieprzyjaznych Federacji Rosyjskiej (w tym z Polski), jeżeli płatności za gaz ziemny dostarczany do takich krajów począwszy od dnia 1 kwietnia 2022 r. będą dokonywane niezgodnie z warunkami dekretu.
W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego.

W związku z tym spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych, jak również z uprawnień wynikających z przepisów prawa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało BIZNES24, że jest przygotowane na natychmiastowe wstrzymanie dostaw i uruchomienie procedury awaryjnej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSJA WSTRZYMAŁA DOSTAWY GAZU DO POLSKI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O strategicznym dla bezpieczeństwa rurociągu Baltic Pipe rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Jerzym Buzkiem, byłym premierem, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a obecnie...

POLSKA

Dziś symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

POLSKA

Fuzja Orlenu i PGNiG otrzymała zielone światło od rządu.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: