Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

ROSJA WSTRZYMAŁA DOSTAWY GAZU DO POLSKI

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Wszystko dlatego, że wbrew żądaniom Rosji Polska – a konkretnie zajmująca się odbiorem rosyjskiego gazu spółka PGNiG – nie chce płacić za dostawy w rublach.

ROSJA WSTRZYMAŁA DOSTAWY GAZU DO POLSKI

Jak zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo, bo od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76%.

Jak podał PGNiG w komunikacie spółka odmówiła wykonywania zobowiązań rozliczeniowych za gaz ziemny dostarczany przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego w rublach rosyjskich, zgodnie z dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej.

CZYTAJ TEŻ: ZŁE WIEŚCI DLA WŁAŚCICIELI DIESLI. CZEKA ICH TO SAMO, CO KIEROWCÓW BENZYNIAKÓW

Dekret Putina z marca wprowadza zakaz realizacji dostaw gazu ziemnego do zagranicznych nabywców z krajów nieprzyjaznych Federacji Rosyjskiej (w tym z Polski), jeżeli płatności za gaz ziemny dostarczany do takich krajów począwszy od dnia 1 kwietnia 2022 r. będą dokonywane niezgodnie z warunkami dekretu.
W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego.

W związku z tym spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych, jak również z uprawnień wynikających z przepisów prawa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało BIZNES24, że jest przygotowane na natychmiastowe wstrzymanie dostaw i uruchomienie procedury awaryjnej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV