Connect with us

Hi, what are you looking for?

ZAGRANICA

ROSJA NIE CHCE JUŻ DOLARA W NARODOWYM FUNDUSZU DOBROBYTU

Rosja zrezygnuje z aktywów w dolarach amerykańskich w swoim wartym 186 mld dolarów Narodowym Funduszu Dobrobytu, na którym gromadzi zyski ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Moskwa rezygnuje z dolara, bo nie podobają jej się kolejne sankcje nakładane przez Biały Dom na Rosję.

Jak zapowiedział w czwartek minister finansów Anton Siłuanow podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, Rosja w najbliższych miesiącach zrezygnuje z dolara amerykańskiego w strukturze swojego Narodowego Funduszu Dobrobytu. Po pozbyciu się dolara, aktywa funduszu składać się będą w 40 procentach z euro, w 30 procentach z chińskiego juana, w 20 procentach ze złota i po 5 procent w brytyjskich funtach i japońskich jenach. Wcześniej podobną decyzję o rezygnacji z aktywów denominowanych w dolarach podjął rosyjski bank centralny – w ciągu dwóch lat zamienił on na inne aktywa łącznie 100 mld dolarów.

Odejście od dolara to odpowiedź władz Rosji na amerykańskie sankcje. Przypomnijmy, że kwietniu administracja Joe Bidena nałożyła na Moskwę szereg nowych kar za ingerencję w amerykańskie wybory w 2020 r., cyberataki na amerykańskie instytucje rządowe i korporacje oraz za  łamanie praw człowieka.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.