Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ROSJA I BRUKSELA WINNE INFLACJI? INFLACJA BAZOWA NBP POKAZUJE COŚ INNEGO

Inflacja bazowa w Polsce najwyższa od sierpnia 2011 roku. W grudniu miara inflacji bazowej, która pokazuje zmiany cen usług bez cen żywności i energii – wyniosła aż 5.3% w ujęciu rocznym.

WŁADIMIR PUTIN
Władimir Putin, prezydent Rosji / FOT.: służby prasowe Kremla

Rosja i Bruksela winne inflacji? To skąd tak wysoka inflacja bazowa?

Wina polityki gazowej Rosji i polityki energetycznej Unii Europejskiej jest chętnie powoływana przez polski rząd i NBP, bo pozwalają uniknąć odpowiedzialności za szybki wzrost cen. Jednak publikowane przez Narodowy Bank Polski dane pokazują, że rzeczywistość jest mocno inna.

ROSJA I BRUKSELA WINNE INFLACJI
ROSJA I BRUKSELA WINNE INFLACJI? INFLACJA BAZOWA TEMU PRZECZY

NBP co miesiąc publikuje 4 miary inflacji bazowej:

  • inflacja po wyłączeniu cen administrowanych,
  • inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych,
  • inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii,
  • 15% średnia obcięta.

Chociaż wszystkie nazywane są miarami inflacji bazowej, to zwyczajowo – kiedy ekonomiści mówią o inflacji bazowej – mają na myśli tę, która pomija ceny paliw i energii.

Dlaczego ekonomiści Narodowego Banku Polskiego biorą na tapetę dane zbierane przez Główny Urząd Statystyczny i przygotowują na ich podstawie swoje własne obliczenia? Bank centralny tłumaczy to w swojej publikacji prezentującej metodykę obliczania inflacji bazowej, pisząc że:

  • „Ilustruje (inflacja bazowa – dopisek BIZNES24) tendencje zmian cen tych towarów i usług konsumpcyjnych, które w mniejszym stopniu podlegają wahaniom periodycznym, sezonowym oraz powstałym na skutek szoków podażowych, które najczęściej mają charakter przejściowy.
  • Wskazuje na tę część inflacji, której związek z prowadzoną polityką pieniężną jest silniejszy niż w przypadku pozostałych części”

Mówić wprost – bank centralny przyznaje, że jest to ta część inflacji, na którą ma wpływ. Odseparowanie inflacji podażowej (czyli np. cen energii i żywności – czyli towarów, których ilość kupujemy niemal identyczną niezależnie od ich ceny – ekonomiści nazywają je towarami o niskiej cenowej elastyczności popytu) pomaga członkom Rady Polityki Pieniężnej zrozumieć co tak naprawdę dzieje się w gospodarce.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W GRUDNIU REKORDOWE 8,6%

Jeśli rośnie inflacja konsumencka (CPI), ale bazowa pozostaje niska – oznacza to, że za wzrost inflacji rzeczywiście odpowiadają tzw. szoki podażowe – czyli sytuacje w których towarów i usług z których trudno zrezygnować (np. z energii, czy żywności) zaczyna brakować na rynku, więc klienci są w stanie płacić coraz więcej. Wówczas żadne działanie ze strony banku centralnego nie pomoże w jej obniżeniu.

Jeśli jednak inflacja bazowa stanowi dużą część inflacji konsumenckiej (a w grudniu inflacja bazowa stanowiła ponad 60% inflacji konsumenckiej) – to oznacza, że ceny rosną, bo firmy podnoszą swoje marże. Podobny wniosek wynika zresztą z raportu opublikowanego tuż przed końcem 2021 roku przez Polski Instytut Ekonomiczny.

CZYTAJ TEŻ: PODWYŻKI CEN W POLSCE – BĘDZIE ICH WIĘCEJ (ROZMOWA)

Fakt, że inflacja po pominięciu cen energii i żywności wynosi aż 5.3% nie oznacza jednak, że gdyby gaz, prąd i paliwa do samochodów nie drożały w tak szybkim tempie – inflacja wynosiłaby dokładnie 5.3% w ujęciu rocznym. Prawdopodobnie byłaby niższa – ponieważ NBP obliczając inflację bazową jest w stanie pominąć tylko jej wpływ w ten sposób, że nie umieści żywności i paliw w koszyku inflacyjnym. Czyli w założonej przez GUS strukturze wydatków gospodarstw domowych w Polsce.

Nie jest natomiast w stanie odjąć skutków wzrostu cen paliw na np. ceny odzieży. NBP nie ma bowiem danych pokazujących jaki jest wpływ cen paliw na ceny butów, czy ubrań. Więc chociaż z danych NBP wynika, że Rosja i Bruksela winne inflacji nie są w jej pełnym wymiarze – to nie można też przyjąć, że są winne wyłącznie w skali różnicy między inflacją bazową, a inflacją CPI.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSJA I BRUKSELA WINNE INFLACJI? INFLACJA BAZOWA NBP POKAZUJE COŚ INNEGO

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

%d bloggers like this: