Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

ROSJA CHCE SPŁACAĆ DOLAROWE OBLIGACJE RUBLAMI

Rosja chce spłacać dolarowe obligacje rublami. W niedzielę minął termin wykupu obligacji przez Rosnieft, w poniedziałek obligacje za 1.3 miliarda dolarów powinien wykupić Gazprom.

WŁADIMIR PUTIN
Władimir Putin, prezydent Rosji / FOT.: służby prasowe Kremla

Według podpisanego w niedzielę przez Władimira Putina dekretu rosyjskie przedsiębiorstwa i rząd Rosji będą mogły spłacać swoje długi – ale wyłącznie przesyłając na rachunki kredytodawców rosyjskie ruble. Tymczasem większość długu emitowanego przez firmy i duża część długu rządowego to obligacje denominowane w dolarach i euro.

Agencja Bloomberga policzyła, że tylko w marcu rosyjskie firmy i rząd powinny wykupić obligacje warte ponad 7 miliardów dolarów. Wśród dłużników są takie firmy jak Rosnieft, Gazpromu, Rosyjskie Koleje Żelazne, czy Norylski Nikiel. Kolejnych kilkaset milionów Rosja powinna przeznaczyć na spłatę odsetek od obligacji.

CZYTAJ TEŻ: NAJWIĘKSZY BANK ROSJI WART PRAWIE ZERO

Tyle, że po huraganowych sankcjach, które spadły na Rosję z powodu bestialskiej agresji na Ukrainę – Moskwa wprowadziła zakaz wywozu euro i dolarów z Rosji. Dekret o płatnościach w rublach ma więc umożliwić rosyjskim firmom obsługę długu, ale bez poluzowania zakazów walutowych. Problem w tym, że znajdujące się w publicznym obrocie obligacje nie są obsługiwane przez bezpośrednie przelewy z konta dłużnika na konto wierzyciela – ale poprzez tzw. clearinghouse’y, czyli spółki, których zadaniem jest pilnowanie, żeby każdy wierzyciel otrzymał swoje pieniądze i żeby nikt nie otrzymał ich więcej, niż raz. Tymczasem Euroclear i Clearsteream – dwie izby clearingowe rozliczające lwią część rynku długu w Europie – wycofały rozliczanie obligacji w rublach.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROSJA CHCE SPŁACAĆ DOLAROWE OBLIGACJE RUBLAMI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może oznaczać ogłoszenie mobilizcji w Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Ukrainie.

BIZNES I POLITYKA

Orlen chce przejąć rosyjską rafinerię. Niemiecki rząd federalny przystąpił do przejmowania aktywów Rosnieftu na terenie Niemiec. Jednym z jej kluczowych elementów jest rafineria w...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: