Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

ROPA NIE DROŻEJE MIMO AMERYKAŃSKIEGO EMBARGA. BRENT PO 126 DOLARÓW

Ropa nie drożeje mimo embarga. Około 19-stej baryłka ropy Brent kosztowała 126 dolarów, a WTI – 122 dolary. W każdym przypadku to o 7 dolarów mniej, niż ranp.

JOE BIDEN, EMBARGO NA ROPĘ
JOE BIDEN OGŁASZA EMBARGO NA ROPĘ I GAZ Z ROSJI

Ropę na niewidziane od 2014 roku poziomy wypchnęły pojawiające się od niedzieli informacje, że Stany Zjednoczone naciskają Unię Europejską, by ogłosiła embargo na ropę i gaz z Rosji. Rosja na takie pogłoski zareagowała groźbami, że cena baryłki ropy dojdzie do 300 dolarów, dwukrotnie więcej, niż dotychczasowy rekord z 2007 roku.

CZYTAJ TEŻ: RPP ZNOW PODNIOSŁA STOPY

We poniedziałek wieczorem stało się jasne, że Europa nie przyłączy się do amerykańskiego embarga. USA zdecydowały się więc na jego wprowadzenie w koalicji z Wielką Brytanią.

Stany Zjednoczone dotychczas sprowadzały z Rosji tylko 3 procent przerabianej u siebie surowej ropy. Ale jeśli doliczymy do tego gotowe produkty ropopochodne – udział rosyjskich węglowodorów w amerykańskim rynku rósł już do około ośmiu procent.

Joe Biden ogłaszając sankcje nie tylko nie wydawał się być obrażony na Europę o to, że nie przyłączyła się do embarga – ale wręcz tłumaczył Unię przed swoimi słuchaczami. „Stany Zjednoczone produkują o wiele więcej ropy w kraju niż cała Unia Europejska” – mówił prezydent USA. „Jesteśmy eksporterem netto energii, więc możemy podjąć ten krok, gdy inni nie mogą. Ale ściśle współpracujemy z Europą i naszymi partnerami w celu opracowania długoterminowej strategii mającej na celu zmniejszenie ich zależności od rosyjskiej energii” – dodał Biden.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROPA NIE DROŻEJE MIMO AMERYKAŃSKIEGO EMBARGA. BRENT PO 126 DOLARÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć w Ukrainie i jakie tego mogą być konsekwencje rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Katarzyną Zysk z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że ropa drożeje po zapowiedzi ograniczenia wydobycia przez OPEC rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dorotą Sierakowską, analitykiem surowcowym Domu Maklerskiego Banku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

ŚWIAT

Bank Anglii będzie bronił funta. Kanclerz skarbu apeluje, by nie grano przeciwko brytyjskiej walucie.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: