Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ROPA NIE DROŻEJE MIMO AMERYKAŃSKIEGO EMBARGA. BRENT PO 126 DOLARÓW

Ropa nie drożeje mimo embarga. Około 19-stej baryłka ropy Brent kosztowała 126 dolarów, a WTI – 122 dolary. W każdym przypadku to o 7 dolarów mniej, niż ranp.

JOE BIDEN, EMBARGO NA ROPĘ
JOE BIDEN OGŁASZA EMBARGO NA ROPĘ I GAZ Z ROSJI

Ropę na niewidziane od 2014 roku poziomy wypchnęły pojawiające się od niedzieli informacje, że Stany Zjednoczone naciskają Unię Europejską, by ogłosiła embargo na ropę i gaz z Rosji. Rosja na takie pogłoski zareagowała groźbami, że cena baryłki ropy dojdzie do 300 dolarów, dwukrotnie więcej, niż dotychczasowy rekord z 2007 roku.

CZYTAJ TEŻ: RPP ZNOW PODNIOSŁA STOPY

We poniedziałek wieczorem stało się jasne, że Europa nie przyłączy się do amerykańskiego embarga. USA zdecydowały się więc na jego wprowadzenie w koalicji z Wielką Brytanią.

Stany Zjednoczone dotychczas sprowadzały z Rosji tylko 3 procent przerabianej u siebie surowej ropy. Ale jeśli doliczymy do tego gotowe produkty ropopochodne – udział rosyjskich węglowodorów w amerykańskim rynku rósł już do około ośmiu procent.

Joe Biden ogłaszając sankcje nie tylko nie wydawał się być obrażony na Europę o to, że nie przyłączyła się do embarga – ale wręcz tłumaczył Unię przed swoimi słuchaczami. „Stany Zjednoczone produkują o wiele więcej ropy w kraju niż cała Unia Europejska” – mówił prezydent USA. „Jesteśmy eksporterem netto energii, więc możemy podjąć ten krok, gdy inni nie mogą. Ale ściśle współpracujemy z Europą i naszymi partnerami w celu opracowania długoterminowej strategii mającej na celu zmniejszenie ich zależności od rosyjskiej energii” – dodał Biden.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROPA NIE DROŻEJE MIMO AMERYKAŃSKIEGO EMBARGA. BRENT PO 126 DOLARÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

%d bloggers like this: