Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

ROK WOJNY W UKRAINIE

Po roku wojny Ukraina i państwa Zachodu przygotowują się do największej odbudowy od czasów II wojny światowej.

ROK WOJNY W UKRAINIE
fot: Eugene Liashchevskyi

Rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji gospodarka i infrastruktura Ukrainy są w gruzach. Bank Światowy szacuje, że ukraiński PKB skurczył się o 35% w ubiegłym roku, w tym roku spadek ma być jednocyfrowy. Przewiduje też, że udział ludności o dochodach poniżej granicy ubóstwa wzrósł do prawie 60% do końca ubiegłego roku – z 18% w 2021 r.

Według niedawnych szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej całkowite szkody w ukraińskiej infrastrukturze wyniosły 138 miliardów dolarów. Odbudowa będzie jednak wielokrotnie droższa, prezydent Zełenski oszacował, że pochłonie ona ponad 1 bilion dolarów .

Rosyjskie wojska w Ukrainie zniszczyły majątek 64 dużych przedsiębiorstw, 84 tysiące maszyn rolniczych, 44 ośrodki społeczne, prawie 3 tys. sklepów, 593 apteki, prawie 195 tys. samochodów prywatnych, 14,4 tys. Uszkodzonych, zniszczonych lub zajętych zostało 330 szpitali, 595 budynków administracyjnych administracji państwowej i samorządowej.

Wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko zapowiedziała rozpoczęcie programu odbudowy jeszcze w tym roku, mimo trwającej wojny. Wyzwanie rozpoczną Ukraińcy od infrastruktury komunikacyjnej – kluczowej zarówno dla ożywienia gospodarki, jak i dalszej obrony przed Rosją.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

UKRAINA

Rolnicy protestują na granicy z Ukrainą, domagając się większych restrykcji dotyczących importu towarów zza wschodniej granicy. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do...

UKRAINA

Londyńscy bankowcy sprzeciwiają się planom brytyjskiego MSZ zajęcia rosyjskich aktywów i przekazania ich na rzecz odbudowy Ukrainy – napisał angielski dziennik „i”. Szef brytyjskiego...