Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

ROBYG SPRZEDANY. ZŁOTY INTERES GOLDMAN SACHS

Ponad 260% zysku w ciągu zaledwie czterech lat. Fundusz należący do banku Goldman Sachs sprzedaje akcje Robyga – jednego z trzech największych deweloperów w Polsce – niemieckiej firmie TAG Immobilien.

CENY NOWYCH MIESZKAŃ NIE SPADNĄ
Źródło: Pexels

Robyg sprzedany został za ok. 2.5 miliarda złotych – przy czym fundusze Goldman Sachs zachowały prawo do wypłaty z kasy Robyga 700 mln złotych dywidendy. To oznacza, że w sumie uzyskają ze sprzedaży 3.15 mld złotych. To niemal trzykrotnie więcej, niż Goldman Sachs zapłacił inwestorom w 2018 roku, kiedy w wezwaniu publicznym skupił akcje notowane na GPW i ściągnął spółkę z giełdy.

CZYTAJ TEŻ: KONTROLA SKARBOWA POD PRZYKRYWKĄ – ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE (ROZMOWA)

Dla TAG Immobilien zakup Robyga to już druga akwizycja w Polsce. W 2020 roku niemiecki deweloper kupił już część wrocławskiej firmy Vantage Development. TAG od początku deklarował, że wchodzi do Polski nie po to, żeby budować i sprzedawać mieszkania – ale żeby je budować i wynajmować.

Robyg sprzedany – ale mieszkania na sprzedaż nie trafią

W przypadku najnowszej transakcji TAG już ogłosił, że około nie zamierza sprzedawać około połowy z ponad 2.5 tysiąca mieszkań, które Robyg posiada w swoim portfelu. Mieszkania te mają trafić na szybko rozwijający się rynek wynajmu instytucjonalnego. Rynek, na który rząd PiS patrzy z niechęcią – co wielokrotnie sygnalizowała w BIZNES24 wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Według rządu rozwijać się powinien w Polsce przede wszystkim rynek własności mieszkań.

Robyg sprzedany zostanie finalnie dopiero wtedy, gdy na transakcję zgodzi się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ceny nowych mieszkań nie spadną. Powody to między innymi wzrost inflacji, a co za tym idzie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wstępne wyniki spisu ludności 2021 są tematem rozmowy Marcina Dobrowolskiego z Dominikiem Rozkrutem, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

%d bloggers like this: