Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

RENTOWNOŚCI POLSKICH OBLIGACJI NAJWYŻSZE OD 20 LAT. DUDEK: KOSZT OBSŁUGI DŁUGU ZJADŁ CAŁE 500+

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych ponownie przebiły poziom 8 procent i osiągnęły poziom najwyższy od 20 lat. Atrakcyjności polskich papierów skarbowych szkodzi coraz słabszy złoty.

NIE ZAPOMNIJ ZŁOŻYĆ JPK
POLSKI ŁAD I PODATKI

8,18 proc. – to rekord wysokości polskich dziesięcioletnich papierów skarbowych. To, że rentowności idą w górę oznacza, że obligacje skarbu państwa tracą na wartości. To zła wiadomość dla rządu, bo oznacza wzrost kosztów obsługi państwowego długu. A ten, zdaniem ekspertów, może iść w setki miliardów.

– Zadłużenie pozabudżetowe, którego nie opublikowano w oficjalnym projekcie ustawy, jest wielokrotnie wyższe – mówił na antenie BIZNES24 dr Sławomir Dudek ze Szkoły Głównej Handlowej.

„Krajowy rynek długu (i ogólnie region) zachowywały się ostatnio w oderwaniu od rynków bazowych. Po przecenie SPW w tym miesiącu wyceniany poziom docelowych stóp NBP jest już raczej zbyt wysoki względem scenariusza kreślonego w komentarzach z RPP. Tym niemniej dane o szczegółach CPI z kraju, czy prawdopodobny powrót rentowności na rynkach bazowych do wzrostu sugerują utrzymanie presji na wyższe dochodowości SPW” – napisali w komentarzu ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Z obecnych poziomów trudno będzie mówić o dalszym dużym wzroście rentowności SPW na przełomie roku. Nasz scenariusz zakłada jeszcze 1-2 podwyżki stóp NBP i duże ryzyko obniżek w 2023 gdy inflacja będzie szybko spadać. Wysoki poziom rentowności na krajowym rynku w najbliższych tygodniach powinna jednak podtrzymać sytuacja na rynkach bazowych, gdzie spodziewamy się powrotu do wyższych rentowności.

ING Bank Śląski

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV