8,18 proc. – to rekord wysokości polskich dziesięcioletnich papierów skarbowych. To, że rentowności idą w górę oznacza, że obligacje skarbu państwa tracą na wartości. To zła wiadomość dla rządu, bo oznacza wzrost kosztów obsługi państwowego długu. A ten, zdaniem ekspertów, może iść w setki miliardów.
– Zadłużenie pozabudżetowe, którego nie opublikowano w oficjalnym projekcie ustawy, jest wielokrotnie wyższe – mówił na antenie BIZNES24 dr Sławomir Dudek ze Szkoły Głównej Handlowej.
„Krajowy rynek długu (i ogólnie region) zachowywały się ostatnio w oderwaniu od rynków bazowych. Po przecenie SPW w tym miesiącu wyceniany poziom docelowych stóp NBP jest już raczej zbyt wysoki względem scenariusza kreślonego w komentarzach z RPP. Tym niemniej dane o szczegółach CPI z kraju, czy prawdopodobny powrót rentowności na rynkach bazowych do wzrostu sugerują utrzymanie presji na wyższe dochodowości SPW” – napisali w komentarzu ekonomiści ING Banku Śląskiego.
„Z obecnych poziomów trudno będzie mówić o dalszym dużym wzroście rentowności SPW na przełomie roku. Nasz scenariusz zakłada jeszcze 1-2 podwyżki stóp NBP i duże ryzyko obniżek w 2023 gdy inflacja będzie szybko spadać. Wysoki poziom rentowności na krajowym rynku w najbliższych tygodniach powinna jednak podtrzymać sytuacja na rynkach bazowych, gdzie spodziewamy się powrotu do wyższych rentowności.”
ING Bank Śląski
Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV