MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jeżeli czują się Państwo niekomfortowo wjeżdżając na stację benzynową i z niepokojem sprawdzają aktualne ceny paliw, to nic dziwnego. Największy gracz na rodzimym rynku paliwowym, czyli PKN Orlen, poinformował, że w czwartym kwartale minionego roku zarobił cztery razy tyle co rok wcześniej. W ostatnich trzech miesiącach 2022 roku zysk netto płockiego koncernu wyniósł ponad 16 miliardów 370 mln złotych wobec 4 mld 100 mln rok wcześniej. Natomiast skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 102 mld w czwartym kwartale wobec 40 mld rok wcześniej. W całym 2022 roku spółka kierowana przez Daniela Obajtka miała 35 miliardów złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 278 mld złotych.
CZYTAJ TEŻ: PALIWOWE ŻNIWA ORLENU
To rzecz jasna najlepsze wyniki w historii spółki z Płocka. A sama firma zastrzega, że wyniki rok do roku nie są porównywalne, gdyż w 2022 roku PKN Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Lotos i PGNiG. Orlen informował niedawno, że tymczasowa wartość zysku PKN Orlen z tytułu okazyjnego nabycia PGNiG zwiększył w czwartym kwartale EBITDA Grupy Orlen o około 8 mld 100 mln złotych. A ropa Brent w tym momencie na rynku hurtowym kosztuje 80. W złotówkach to wychodzi 368 złotych i 50 groszy. Ropa WTI 76 dolarów 38 centów to są oczywiście ceny za baryłkę.
Z nami jest już dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl. Dzień dobry Panie doktorze.
JAKUB BOGUCKI, E-PEROL.PL: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Nie mogę naszej rozmowy nie zacząć od rekordowych wyników Orlenu. Zaskoczyły Pana liczby podane przez spółkę?
JB: Tak, myślałem, że nie będzie aż tak dobrze. Natomiast trzeba cały czas mieć w pamięci czy z tyłu głowy to, że to jest rok bardzo niestandardowy, także dla samego Orlenu. Ja nie mówię o całej branży naftowej, bo dobre wyniki w tym roku miały wszystkie duże koncerny naftowe i paliwowe na świecie. Natomiast Orlen w tym roku zrobił wielkie rzeczy, jeśli chodzi o tę skalę ekonomiczną i przez to też te wyniki mogą być takie imponujące, jeżeli tak możemy powiedzieć.
MD: A czy wiemy, jak może się kształtować polityka marżowa spółki w najbliższych miesiącach?
JB: Gdzieś tam między wierszami wyczytać można było takie sugestie, że w tym roku te marże już nie będą tak imponująco wyglądały jak w roku 2022. To zresztą nie jest tylko problem Orlenu, ale wszystkich koncernów naftowych. Bo jak się patrzy na zyski wszystkich gigantów amerykańskich i europejskich – oni w tym roku mieli swoje rekordy nawet bez przejęcia jakiejś dużej innej spółki, tak jak w przypadku Orlenu to było z Lotosem. Myślę, że te marże rafineryjne będą w tym roku nieco mniejsze, a na pewno nieco stabilniejsze niż w roku poprzednim.
Ta sytuacja związana z wielkimi fluktuacjami na rynku naftowym jednak chyba trochę już się nam stabilizuje i myślę, że będziemy mieć do czynienia już teraz z takim rokiem trochę spokojniejszym, trochę normalniejszym jeżeli chodzi o te poziomy cenowe i poziomy też i marżowe. (To akurat w drugą stronę niż cenowe.) Ale, jak mówię: pewna stabilizacja jest chyba przed nami w roku 2023.
MD: Przejdźmy do cen paliw na stacjach w takim razie. Jak one kształtują się na koniec tego tygodnia i jakie będą w najbliższych dniach?
JB: W tym tygodniu sporym zaskoczeniem był kolejny spadek średniej ceny oleju napędowego, bo on jeszcze o 17 groszy w porównaniu do ubiegłego tygodnia potaniał. A tydzień temu, przypomnijmy z kolei taniał o groszy 20, także niemal 40 groszy w dwa tygodnie. W tej chwili kosztuje średnio 7 złotych i 28 groszy. I myślę, że to już tych wyraźnych spadków raczej finał. Jeśli chodzi o prognozy na przyszły tydzień, większość stacji zamknie się w takim przedziale 7,23-7,34, czyli gdzieś ta średnia nam rzeczywiście też wyjdzie w rejonie 7,28. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową tutaj 6,72. Niewielka podwyżka w porównaniu do ubiegłego tygodnia. I także nie spodziewamy się jakichś spektakularnych zmian. Większość stacji będzie sprzedawać to paliwo w przyszłym tygodniu w przedziale 6,65-6,76. Jeśli chodzi o autogaz – tu również stabilizacja: 3,22 do 3,28 to będzie ten przedział obowiązujący dla większości stacji.
MD: Panie doktorze, nie mogę nie zapytać również o rok wojny w Ukrainie. To też bardzo szerokie pytanie, ale być może znajdzie Pan coś, co szczególnie wyróżniało, jeżeli chodzi o ten rok i to, co się działo na rynkach paliw w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Czy coś może szczególnie Panu zapadnie w pamięć? Czy coś szczególnie Pana zaskoczyło może w ciągu tego ostatniego roku?
JB: Zaskoczenie dla mnie największe chyba w całej tej sytuacji okołowojennej (ja powiem oczywiście z podwórka tego paliwowego i naftowego), że tak zgodnie udało się Europie odciąć od rosyjskiego surowca i od rosyjskich produktów paliwowych, przynajmniej tych głównych w tak krótkim czasie, stosunkowo biorąc pod uwagę skalę tego uzależnienia. I tak zgodnie. Bo tutaj wszyscy wiemy, że nie wszyscy jednoznacznie czy jednogłośnie mówili na początku o tym, jak należy z Rosją podchodzić, wszyscy mieli nadzieję na jakiś tam business as usual, jeżeli to się szybko skończy.
To się szybko nie skończyło. Niestety Ukraińcy dalej muszą walczyć o swoją wolność, a Europie udało się uniezależnić przynajmniej częściowo od rosyjskiej produkcji paliwowej, zwłaszcza oleju napędowego czy od rosyjskiej ropy. I to jest ta duża zmiana, której ja się nie spodziewałem w tak szybkiej skali jednak biorąc pod uwagę, tak jak powiedzieliśmy, wielkość tego uzależnienia przez lata budowanego, od rosyjskich paliw i od rosyjskiej ropy.
MD: Bardzo dziękuję. Dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl był naszym gościem w piątkowy poranek.
JB: Dziękuję również.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV