Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

FX

REKORDOWO DROGI FRANK. PRZYZWYCZAJAĆ SIĘ DO 5 ZŁOTYCH?

W środę frank szwajcarski przebił psychologiczną barierę 5 złotych. W czwartek wciąż się umacniał – aż do momentu ogłoszenia decyzji o podwyżce stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Centralny. Jak tłumaczyć późniejsze osłabienie? I czy to oznacza, że możemy odetchnąć z ulgą i pożegnać się z poziomem 5 złotych?

REKORDOWO DROGI FRANK. PRZYZWYCZAJAĆ SIĘ DO 5 ZŁOTYCH?

Jeszcze rano za jednego franka trzeba było zapłacić 5 zł i 4 grosze, chwilę po decyzji szwajcarskiego banku centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych, waluta helwetów zaczęła drastycznie słabnąć zarówno do euro, dolara jak i złotego.

Jak mówił na naszej antenie dr Jarosław Klepacki z wydziału zarządzania UW, są dwie przyczyny takiego zachowania inwestorów.

Czy poziom 5 złotych jest już za nami? – Patrząc z perspektywy czystej analizy technicznej, ten poziom został już naruszony. A analiza techniczna mówi nam, że jeżeli dany poziom został zdobyty, to on wyznacza kierunek – nie pozostawia złudzeń ekspert.

SBN PODNOSI STOPY

Przypomnijmy – jak pisaliśmy w BIZNES24, Szwajcarski Bank Narodowy podniósł w czwartek swoje stopy procentowe o 75 punktów bazowych, wychodząc ze stóp ujemnych do pół punktu procentowego na plusie. SNB podniósł stopę do 0,5% z poziomu minus 0,25% ustalonego w czerwcu. Wcześniej poziom stóp był przez lata zamrożony na minus 0,75%. To druga podwyżka od 15 lat.

Prezes Banku, Thomas Jordan powiedział, że nie może wykluczyć dalszych podwyżek, zadeklarował w ten sposób dołączenie do innych banków centralnych w zacieśnianiu polityki pieniężnej w celu ograniczenia inflacji.

CZYTAJ TEŻ: BANK SZWAJCARII PODNIÓSŁ STOPY


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

REKORDOWO DROGI FRANK. PRZYZWYCZAJAĆ SIĘ DO 5 ZŁOTYCH?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

POLSKA

"Plan Zdzisława zrealizowany" - tak Leszek Czarnecki skomentował przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: