MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dwa pierwsze dni tego tygodnia były najcieplejszymi w historii pomiarów. To dane z amerykańskich instytutów meteorologicznych. Z nami jest profesor Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Dzień dobry Panie profesorze.
ZBIGNIEW KARACZUN, SGGW: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Panie profesorze, w Polsce trwa rekordowa susza. Czy jesteśmy w stanie powiedzieć, jak głęboki będzie miała wpływ na gospodarkę? I których sektorów dotknie najmocniej?
ZK: Ja myślę, że można ją porównać z sytuacją w 2018 roku, kiedy mieliśmy bardzo podobną suszę i wtedy spadek PKB był szacowany w wyniku suszy od 0,5 do 0,8 procenta PKB, więc myślę, że to będzie podobna wartość jeżeli się nic nie zmieni. Najbardziej oczywiście jest zagrożone rolnictwo i produkcja żywności. Natomiast bardzo mocno susza dotknie także prawdopodobnie leśnictwo i cały sektor leśny. To są te dwa sektory, które są czy będą najbardziej dotknięte suszą. Natomiast proszę pamiętać, że susza jest dewastuje dla całej gospodarki, to znaczy jest taki ciągniony rachunek. No, rolnicy mają mniejsze dochody w związku z tym mniej kupują środków trwałych, produkcji rolnej, mniej inwestują, mniej wydają pieniędzy na inne rzeczy. Więc to dotyka tak naprawdę całej gospodarki.
MD: Czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? Były takie programy dwa, trzy lata temu. Miała być mała retencja, miały być programy, które zatrzymują wodę. No bo powiedzmy to sobie szczerze: tych kilka dni, kiedy spadnie deszcz, to nie wystarczy do tego, aby poprawić sytuację hydrologiczną w naszym kraju. Co z tymi programami? Czy jesteśmy wstanie coś zrobić?
ZK: Problemy są dwa. To znaczy mamy z jednej strony suszę, która dotyka właśnie gospodarkę, to jest ta susza rolnicza i która i susza fizjologiczna, która w największym stopniu dotyczy tych przyrodniczych zasobów i będzie ciągnęła za sobą konsekwencje przyrodnicze, ale także gospodarcze. Natomiast to drugie o czym pan mówi, to jest susza hydrologiczna. Ona jest bardzo głęboka. Myśmy mieli nadzieję tak naprawdę po tej zimie, że będzie lepiej dlatego, że mieliśmy po raz pierwszy od kilku lat zimę ze śniegiem, dosyć wilgotną wiosnę. Wydawało nam się, że to naprawdę uzupełni zasoby hydrologiczne. Dzisiaj wiemy, że to było złudne oczekiwanie, taka nadzieja.
Czy coś możemy zrobić? Ja bym powiedział i ja to powtarzam od bardzo długiego czasu i Koalicja Klimatyczna i naukowcy – przede wszystkim musimy powstrzymać zmiany klimatu, musimy powstrzymać, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, nie dopuścić do tego, żeby ta zmiana klimatu postępowała dalej, dlatego że jeżeli ona będzie postępowała, to nawet te działania retencyjne i ratunkowe, które będziemy podejmowali nie będą wystarczające, żeby sprostać tym wyzwaniom, przed którymi będziemy stali. W związku z tym to jest jakby podstawowa rzecz.
Natomiast druga rzecz w Polsce, którą powinniśmy zrobić to kompletnie zmienić nasze podejście do hydrologii, do gospodarki wodnej, przestać tak naprawdę wierzyć ślepo w to, co robi człowiek, czyli w takie techniczne rozwiązanie, przestać prostować i regulować rzeki, odejść od melioracji osuszających i zatrzymywać wodę wszędzie tam, gdzie opadnie. Przede wszystkim poprzez renaturalizację bagien, terenów podmokłych, płacenie rolnikom za zatrzymywanie wody na swoim terenie. To są rzeczy, które są bardzo proste. One nie są tak szalenie kosztowne jak skutki zmiany klimatu. Więc to jest coś, co od przynajmniej kilku lat powtarzamy jako naukowcy, jako organizacje pozarządowe, jako Koalicja Klimatyczna domagamy się tego. Niestety, rząd tego nie słyszy, nie robi. W związku z tym co roku mówimy mniej więcej o tej porze o tym, że mamy problem z suszą, że będziemy mieli straty z tego powodu, że będziemy mieli z tego powodu problemy.
MD: A susza się pogłębia z każdym rokiem. Jak słyszeliśmy, nawet 0,8 procent PKB może kosztować tegoroczna susza, która trwa w Polsce, proszę Państwa. Bardzo dziękuję Panie profesorze. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej i jej współzałożyciel i wykładowca SGGW był naszym gościem.
ZK: Dziękuję panu, dziękuję Państwu.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV