Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

REKORDOWE 15 MLN ZŁ ZA OBRAZ MATEJKI

„Portret córki Heleny z krogulcem” Jana Matejki został wczoraj sprzedany za rekordowe 15 mln zł. Estymacja wynosiła do 10 mln zł.

REKORDOWE 15 MLN ZŁ ZA OBRAZ MATEJKI
źródło: DA Polswiss Art

„Portret córki Heleny z krogulcem” Jana Matejki został wczoraj sprzedany za rekordowe 15 mln zł. Estymacja wynosiła do 10 mln zł.

Obraz wylicytowano za 12,6 mln, co razem z opłatą aukcyjną dało kwotę 15 mln. zł. To druga największa transakcja w historii polskiego rynku sztuki. Rekord należy do dzieła Andrzeja Wróblewskiego „Dwie mężatki”.

Jan Matejko znany przede wszystkim z dzieł o tematyce historycznej, był także portrecistą. Wszystkie portrety mistrza, które pojawiły się w ostatnich latach na aukcjach cieszyły się ogromną popularnością i biły kolejne rekordy. Doskonałą passę rozpoczął dom aukcyjny Polswiss Art, który sprzedał portret prof. Karola Gilewskiego autorstwa Matejki za 7 mln zł, przy wycenie niecałych 5 mln zł.

Absolutny rekord o światowym zasięgu należy jednak do niekwestionowanej królowej Art Deco Tamary Łempickiej, której „Portait de Marjorie Ferry” został sprzedany w Londynie za ponad 82 mln zł.

Podczas wczorajszej aukcji przeprowadzonej przez Dom Aukcyjny Polswiss Art wylicytowano dzieła Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Kantora i Fangora. Łączny obrót aukcji wyniósł 46 mln 700 tys. zł.


Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

REKORDOWE 15 MLN ZŁ ZA OBRAZ MATEJKI

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

%d bloggers like this: