MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Od początku tego roku do użytku oddano prawie dwa miliony metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Podaż będzie jednak maleć – przekonują eksperci. Wśród nich jest Maciej Chmielewski, senior partner w Colliers, szef Działu Powierzchni Logistycznych. Dzień dobry Panu.
MACIEJ CHMIELEWSKI, COLLIERS: Dzień dobry. Miło mi powitać.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Pewnie słyszał Pan przed chwilą rozmowę z Jędrzejem Wittchenem, który powiedział, że biznes magazynowy to jest bardzo dobry biznes z jego punktu widzenia. Tak się zastanawiam teraz, czy pan prezes mówił nie mówił tego nieco ironicznie, biorąc pod uwagę, że musi płacić za tę powierzchnię magazynową. To proszę powiedzieć: z Pańskiego punktu widzenia, czy to jest dobry biznes teraz w Polsce?
CZYTAJ TEŻ: WITTCHEN PODWOIŁ ZYSK I ZWIĘKSZYŁ PRZYCHÓD Z E-COMMERCE (ROZMOWA)
MC: Ja totalnie, jeśli chodzi o tę wypowiedź pana Jędrzeja, prezesa firmy Wittchen – totalnie się zgadzam, bo naprawdę jest to dobry biznes i będzie to stale dobry biznes. Będzie biznes, który będzie rósł na pewno, a to jest wynikiem tego właśnie, co też pan Jędrzej wspomniał. Ten e-commerce i zresztą widać po ruchach firm handlowych – retailowych, że firmy się rozwijają w zupełnie innym kanale, nie tym tradycyjnym. Oczywiście tam również dochodzi do jakiegoś rozwoju, ale nie tak dużego jak w e-commersie, więc ten e-commerce ma naprawdę wiele do nadrobienia. Jak patrzymy na przykład na rynki zachodnie, wskaźnik i ilość procentowa nabywców dokonujących zakupów właśnie w kanale e-commerce jest dużo wyższa niż jest w Polsce. Także potencjał jest olbrzymi jeszcze.
MD: A czy jest Pan w stanie powiedzieć, jak dużą powierzchnię magazynową wynajmują konkretnie te firmy, które magazynują tam towar sprzedawany w internecie? Czy jesteśmy w stanie coś takiego oszacować?
MC: Ciężko to powiedzieć, ale ja bym powiedział, że to jest jakieś 25-30% tej powierzchni, która w tym momencie istnieje, a mamy prawie 30 milionów nowej…. znaczy podaż całkowita wszystkich powierzchni magazynowych w Polsce wynosi 29,6, prawie 30 milionów. Oczywiście zaraz przekroczymy tę magiczną liczbę 30 milionów i ta ilość na pewno tej powierzchni e-commerce będzie wzrastać z kolejnymi latami.
MD: Ilość powierzchni będzie wzrastać. Dwa miliony… prawie dwa miliony metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej oddano od początku tego – 2023 roku, a więc w ciągu niespełna 5 miesięcy. A w swoim raporcie przekonują Państwo jednak, że ta powierzchnia będzie maleć. Dlaczego podaż się zmniejszy?
MC: Podaż się może zmniejszyć. Rzeczywiście to było rekordowe – ten kwartał pierwszy, bo my mamy podsumowanie za pierwszy kwartał, to jest to rzeczywiście rekordowa podaż, która została dostarczona w jednym kwartale. Natomiast wiadomo, że to jest też pokłosie pewnych decyzji, które zostały podjęte jeszcze z końcem 2021 roku, z początkiem 2022 roku.
Natomiast to, co widzimy na rynku, na pewno trochę mniej takich inwestycji o charakterze spekulacyjnym, czyli kiedy jeszcze deweloper nie ma najemcy, a już rozpoczyna inwestycje i tych inwestycji jest mniej. Wiadomo też, że finansowanie…. no, sytuacja z finansowaniem jest zupełnie inna niż była jeszcze rok temu. I to na pewno przyczynia się do tego, że tych budów po prostu będzie mniej.
MD: Ile? Jaka powierzchnia jest obecnie w budowie? Na pewno macie takie dane. Ile milionów metrów kwadratowych powierzchni buduje się teraz w Polsce?
MC: Ja sięgnę teraz do moich liczb, które mam przed sobą. Mamy w tej chwili nowe, rozpoczęte budowy. To jest 2 miliony sto tysięcy metrów kwadratowych. Jest to trochę mniej, na pewno mniej niż jeszcze w Q1/2022, ale to też właśnie jest pokłosiem tego, o czym mówiłem – finansowania. Wiadomo, trochę stawki czynszu wzrosły, jednak ten e-commerce nabrał dużo tej powierzchni przez jakiś czas, przez ostatnie dwa lata, od kiedy wystąpiło zjawisko covidu, więc to jakby ciut przyhamowało. Natomiast mówię: dużo mamy do nadrobienia. Ja się czuję pewnie, jeśli chodzi o sektor magazynowy, bo wśród inwestorów ten też sektor magazynowy jest najlepiej postrzegany. Wśród instytucji finansujących również – źródło finansowania dalej jest, idzie właśnie w stronę sektora magazynowego.
MD: Jak długo trwa proces inwestycyjny jeżeli chodzi o powierzchnie magazynową, konkretnie? Dla tych, którzy mają np. ziemię i chcieliby postawić magazyn?
MC: Ja bym powiedział – to zależy. Jak mamy pozwolenie na budowę, to proces inwestycyjny może trwać nawet 6 miesięcy do dziesięciu. Natomiast jeśli zaczynamy wszystko od początku, mamy plan miejscowy, no to wiadomo, ustalenia środowiskowe, pozwolenia, zależy czy to jest miasto, jakie miasto, czy włodarze są przychylni, czy nieprzychylni – no to może trwać od 18 nawet do 24 miesięcy.
Ale mając pozwolenie naprawdę można szybko zrealizować taką inwestycję i szybko podjąć pewne ruchy, gdzie ten magazyn pod klucz i według życzenia klienta, czyli najemcy, może być super szybko dostarczony. I tak jest na szczęście i tutaj jest bardzo fajna liczba. Z kolei 20 milionów metrów kwadratowych mogłoby zostać przygotowanych w bardzo szybkim czasie, bo te 20 milionów metrów kwadratowych to są magazyny, które są planowane z pozwoleniem na budowę w najbliższym czasie.
MD: Rozmawiając z przedsiębiorcami, szczególnie z Polski Południowo-Wschodniej słyszymy, że bardzo ciężko jest znaleźć powierzchnię magazynową na Podkarpaciu, w Lubelskiem czy w Małopolsce ze względu na bliskość Ukrainy i bezpieczeństwo przechowywania po polskiej stronie granicy towarów, jak również chociażby różnego rodzaju wsparcie, który jest udzielane. I jednocześnie Wy mówicie o pustostanach. To gdzie są te pustostany?
MC: Rzeczywiście one, te pustostany nie występują we wszystkich lokalizacjach. Natomiast widzimy, że jest sporo pustostanów w Łodzi, troszkę w Warszawie, w tych większych aglomeracjach, ale bardziej zachodniej aglomeracjach, gdzie po prostu były budowane magazyny o charakterze spekulacyjnym i niekoniecznie się wynajęły i wzdłuż pasa zachodniego spekulacyjnie powstawały powierzchnie magazynowe. Natomiast ja myślę, że bym się nie martwił, bo one znajdą po prostu swoich zainteresowanych najemców. Natomiast słusznie pan zauważył, że po stronie południowo-wschodniej jest mniej i tu są pewne ograniczenia, np. w Krakowie, w Małopolsce to jest kwestia braku dostępności odpowiednich gruntów i kosztów nabycia tych gruntów i procesów inwestycyjnych. Natomiast widzimy, że Rzeszów podąża za tym popytem i tam też dostarczane są kolejne powierzchnie magazynowe.
MD: Panie Macieju, bardzo dziękuję za rozmowę. Przypomnę, rozmawialiśmy o raporcie firmy Colliers, a Maciej Chmielewski, senior partner w Colliers w dziale powierzchni logistycznych był z nami. Mówiliśmy o magazynach.
MC: Dziękuję bardzo.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV