Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

REKORDOWA EBITDA KGHM

Kolejny państwowy gigant może pochwalić się idącymi w miliardy złotych zyskami za 2021 r. Po czterech miliardach PGE, trzech miliardach Lotosu, KGHM Miedź Polska poinformował że w ostatnim kwartale ub.r. zarobił na czysto 1 mld 393 mln zł.

REKORDOWA EBITDA KGHM

W całym 2021 roku zysk netto KGHM wyniósł 6 mld 155 mln zł wobec 1 mld 797 mln zł rok wcześniej. Przychody miedziowej spółki wzrosły natomiast o 26,1 proc. rdr do 29 mld 803 mln zł.
Rekordowa w historii spółki okazała się za to EBITDA – czyli zysk przed odliczeniem amortyzacji i podatku, która przekroczyła 10 mld 300 mln zł. (wzrost o 55,9 proc. rdr)

Jak podała spółka wpływ na wyniki miało m.in. zwiększenie przychodów na skutek korzystniejszych cen metali oraz obniżenie kosztów podstawowej działalności operacyjnej.

REKORDOWA EBITDA KGHM

W 2021 r. grupa KGHM zanotowała wzrost produkcji miedzi o 6,3 proc. rdr, do 753 tys. ton. Wzrost dotyczył wszystkich segmentów grupy, w szczególności chilijskiej Sierra Gorda (+22,6 tys. ton ) oraz Polskiej Miedzi (+17,2 tys. ton).
Lekko wzrosła też produkcja srebra płatnego która wyniosła do 1 tys 366 ton, czyli o 13 ton więcej niż rok wcześniej.

Jednym z kluczowych projektów KGHM będzie wdrożenie małych modularnych reaktorów jądrowych (SMR – Small Modular Reactor). Spółka podpisała w tej sprawie umowę z amerykańskim dostawcą technologii, firmą NuScale Power. Do tego KGHM przystąpił do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Niższym zyskiem przy mniejszych przychodach niż przed rokiem musza zadowolić się inwestorzy Dom Development, jednego z największych krajowych deweloperów mieszkaniowych. Firma kusi za to...

POLSKA

Nieco więcej niż przed rokiem i lekko powyżej prognoz zarobił w pierwszym kwartale krakowski Comarch, druga największa w naszym kraju firma informatyczna. Zysk netto...

POLSKA

O jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł w pierwszym kwartale zysk netto PKO BP. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku największy rodzimy...

POLSKA

Wojna na Ukrainie nie służy polskim firmom zarządzającym aktywami. Skarbiec Holding miał 1 mln 190 mln zł straty netto w zakończonym w marcu III...

%d bloggers like this: