Inflacja bazowa to inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności, które uważa się za pozostające poza obszarem wpływu polityki banku centralnego. Ceny energii – w tym paliw – są ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.
Sierpniowy odczyt pokazuje, że drożyzna w Polsce wciąż bije kolejne rekordy. Wszyscy zadają sobie jednak pytanie, jak długo się utrzyma na wysokim poziomie. Jak powiedział na antenie BIZNES24 prof. Eugeniusz Gatnar, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz były członek RPP, dwucyfrowa inflacja zostanie z nami na dłużej.
Zdaniem nowej członkini Rady Polityki Pieniężnej prof. Joanny Tyrowicz, w związku z rosnącą inflacją, stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć.
Jak powiedziała w TVN24, pojawia się wątpliwość, czy da się wyjść z najwyższej od kilku dekad inflacji bez dodatnich realnych stóp procentowych. Dlatego, jej zdaniem, podwyżki stóp powinny być mocniejsze niż te dokonywane ostatnio przez RPP. Jak wyjaśniała, podnoszenie stóp co miesiąc o 25 pb. ma to do siebie, że kolejna podwyżka pojawia się, zanim efekty poprzedniej zdążą objawić się w gospodarce.
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NAJWYŻSZA OD 25 LAT
Takiego samego zdania jest były członek RPP, prof. Andrzej Sławiński, który był gościem na antenie BIZNES24. Jak zwrócił uwagę, mimo 11 podwyżek stóp procentowych, realna stopa – czyli taka po odjęciu poziomu inflacji – wciąż wynosi ujemną, prawie 10% wartość.
Jak potwierdził wczoraj Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1% r/r. Jeżeli dążylibyśmy do dodatnich realnych stóp procentowych, stopa referencyjna musiałaby wynosić około 17% lub więcej.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV