Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

REKORD INFLACJI BAZOWEJ. „BY JĄ ZDUSIĆ TRZEBA DODATNIEJ REALNEJ STOPY”

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 9,9 proc. wobec 9,3 proc. miesiąc wcześniej — poinformował Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.

INFLACJA NA ŚWIECIE
Fot: kschneider2991/Pixabay

Inflacja bazowa to inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności, które uważa się za pozostające poza obszarem wpływu polityki banku centralnego. Ceny energii – w tym paliw – są ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

Sierpniowy odczyt pokazuje, że drożyzna w Polsce wciąż bije kolejne rekordy. Wszyscy zadają sobie jednak pytanie, jak długo się utrzyma na wysokim poziomie. Jak powiedział na antenie BIZNES24 prof. Eugeniusz Gatnar, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz były członek RPP, dwucyfrowa inflacja zostanie z nami na dłużej.

Zdaniem nowej członkini Rady Polityki Pieniężnej prof. Joanny Tyrowicz, w związku z rosnącą inflacją, stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć.

Jak powiedziała w TVN24, pojawia się wątpliwość, czy da się wyjść z najwyższej od kilku dekad inflacji bez dodatnich realnych stóp procentowych. Dlatego, jej zdaniem, podwyżki stóp powinny być mocniejsze niż te dokonywane ostatnio przez RPP. Jak wyjaśniała, podnoszenie stóp co miesiąc o 25 pb. ma to do siebie, że kolejna podwyżka pojawia się, zanim efekty poprzedniej zdążą objawić się w gospodarce.


CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NAJWYŻSZA OD 25 LAT

Takiego samego zdania jest były członek RPP, prof. Andrzej Sławiński, który był gościem na antenie BIZNES24. Jak zwrócił uwagę, mimo 11 podwyżek stóp procentowych, realna stopa – czyli taka po odjęciu poziomu inflacji – wciąż wynosi ujemną, prawie 10% wartość.

Jak potwierdził wczoraj Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1% r/r. Jeżeli dążylibyśmy do dodatnich realnych stóp procentowych, stopa referencyjna musiałaby wynosić około 17% lub więcej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

REKORD INFLACJI BAZOWEJ. "BY JĄ ZDUSIĆ TRZEBA DODATNIEJ REALNEJ STOPY"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy nastąpi przedłużenie wakacji kredytowych i jaki to może mieć konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

%d bloggers like this: