Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

REIT-Y DO KOSZA? SEMENIUK: JESTEM PRZECIWNA USTAWIE O REIT-ACH (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

Wiceminister Olga Semeniuk mówi w BIZNES24, że jest przeciwna zezwoleniu na tworzenie REITów w Polsce – bo Polacy nie chcą mieszkać we własnych mieszkaniach, a nie w mieszkaniach w mieszkaniach na wynajem. Ale fundusze i tak kupują w Polsce mieszkania na wynajem – tyle, że nie są to fundusze z polskim kapitałem.

Jak wynika z raportu firmy doradczej CBRE w I połowie tego roku polski kapitał odpowiadał za zaledwie 4% inwestycji na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Polsce – tyle samo, co kapitał pochodzący z Azji i mniej, niż kapitał z Afryki. Na polskim rynki nieruchomości inwestycyjnych niepodzielnie rządzi kapitał z USA i Europy Zachodniej, który ma w sumie 70-procentowy udział w rynku.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Bardzo często przedsiębiorcy z którymi rozmawiamy, czy to od biznesu targowego czy eventowego mówią, że bardzo fajnie, że mamy aplikację  m-obywatel. Super, że jest tam jest dowód osobisty, karta pojazdu, certyfikat szczepień. No ale dobrze byłoby również móc prawnie weryfikować te dokumenty, szczególnie certyfikat szczepień. Ta sytuacja budziła wątpliwości; kilka osób, które pracowały do niedawna w Ministerstwie Rozwoju Technologii deklarowały na naszej antenie, że wkrótce ustawa odpowiednia będzie przedstawiona. Czy może Pani zadeklarować, że takie przepisy będą procedowane dalej? Albo może już są gotowe?

OLGA SEMENIUK, wiceminister Rozwoju i Technologii: Jak rozumiem taką teorię snuł pan premier Jarosław Gowin- były wicepremier i minister spraw gospodarki, jak również być może pani minister Anna Kornecka. Szanowni Państwo- zacznijmy od tego, że szczepionka ma charakter fakultatywny, bezpłatny i powszechny. I tutaj szerokie środowiska przedsiębiorców zgłaszają różne propozycje dotyczące zwalczania skutków negatywnych w gospodarce, w ramach potencjalnie już czwartej fali, która istnieje i funkcjonuje w Polsce, jak i kolejnych. Ja jestem zwolennikiem oczywiście podzielenia być może na takie rezultaty i wyniki pozytywne dla osób, które są zaszczepione, w kontekście funkcjonowania gospodarki. Czyli danie różnego rodzaju przywilejów: na przykład nie włączanie ich- tych osób zaszczepionych w limity, które być może potencjalnie będą obowiązywały. Czy w kontekście regionalizacji, czy w kontekście właśnie kolejnych tych fal. Natomiast na pewno, na ten moment ja nie słyszałam o tym, aby miała być jakakolwiek regulacja związana czy z wpuszczeniem na koncerty, czy regulacja prawna dotycząca wpuszczenia na eventy. Więc ja tutaj za słowa pana Jarosława Gowina nie chciałabym odpowiadać, ale też wiem o tym, że nasz resort prowadzi dialog z przedsiębiorcami, te postulaty do mnie bezpośrednio również wpływają. W przyszłym tygodniu widzę się z branżą eventowo-targową, więc pewnie będziemy o tym rozmawiać. Wiodąca tutaj, jeżeli chodzi o te decyzje jest przede wszystkim Rada Medyczna ale przede wszystkim Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

REIT-Y DO KOSZA? SEMENIUK: JESTEM PRZECIWNA USTAWIE O REIT-ACH (ROZMOWA)

MD: Oczywiście, bo tak też, jak mówią przedsiębiorcy, także ci z sektora hotelowego- ciężko jest zweryfikować. Opieramy się tylko na deklaracjach, które ciężko jest zweryfikować klientów, którzy mówią, że są zaszczepieni, aby nie być wliczanymi do limitów. Stąd też to jest myślę dosyć paląca kwestia, zwłaszcza, że sezon targów i wydarzeń właśnie się teraz znowu otworzy. Mamy nadzieję przynajmniej. Pani minister. Czy przygotowujecie jakieś protokoły, przepisy, procedury na ewentualną czwartą falę?

OS: Panie redaktorze, te protokoły funkcjonują, one są cały czas aktualne od ponad półtora roku. Zmienia się tylko tam potencjalnie albo region albo limity co do liczby, co do metrażu; te protokoły są wypracowane, tak jak już powiedziałem przy pierwszej fali- cały czas aktualne. Mam nadzieję, że w jak najmniejszym zakresie będziemy musieli implementować w poszczególnych sektorach gospodarki w tym i w kolejnych latach.

MD: Czyli jeżeli poziom zakażeń przekroczy, dajmy na to tysiąc, jak deklarował minister Niedzielski- to może oznaczać jakieś wyłączenia jakichś sektorów, jakichś obszarów? Jak to będzie wyglądać?

OS: To są decyzje które zapadają, tak jak powiedziałem na rządowych zespołach zarządzania kryzysowego, z wnioskiem, że są składane przez Radę Medyczną. Ostateczną decyzję podejmuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i oczywiście rządowy zespół zarządzania kryzysowego. I to jest konglomerat wielu innych ministerstw, które tę decyzję podejmują. Ja tutaj o liczbach nie wypowiem się, bo od tego jest Ministerstwo Zdrowia aby mówić o liczbach. Natomiast, naszym zadaniem oczywiście jest ochrona tych miejsc pracy i funkcjonowania przedsiębiorstw. Ja również jako pełnomocnik rządu do spraw MŚP będę starała się, aby te skutki negatywne- gospodarcze były jak najmniejsze.

MD: Ano właśnie. To tak przy okazji gratulacje, bo została Pani pełnomocnikiem do spraw małych i średnich przedsiębiorstw. Właśnie. Na jakie oni wsparcie mogą liczyć? Jeżeli dojdzie do lockdownów?

OS: Na kontynuację wsparcia, które uzyskują od półtora roku, od momentu rozpoczęcia trwania pandemii. Czyli po pierwsze na dialog, po drugie na konstruktywną rozmowę i przyjmowanie rozwiązań, które jesteśmy w stanie zaakceptować, zorganizować i przeprowadzić jako państwo. Po trzecie ochronę miejsc pracy, po czwarte wsparcie dotyczące płynności zachowanej w przedsiębiorstwach. Po piąte podział tych instrumentów na doraźną formę wsparcia, ale również długodystansową, długoterminową, czyli formę zwrotną finansową, związaną chociażby z kredytami długoterminowymi czy gwarancjami ze strony państwa, co do nowych rozwiązań, które prezentujemy w Polskim Ładzie. A dotyczą one stworzenia dobrego klimatu dla wszystkich firm, zarówno tych z sektora MŚP jak i dużych.

MD: Będzie ten Polski Ład? W ogóle? Bo tak tyle zmian w tym ładzie. Taki „nieład” się zrobił z tego?

OS: Panie redaktorze, jestem przekonana, że Polski Ład zostanie wprowadzony. Jestem dumna z tego, że ten program powstał. Jestem dumna również z tego, że jego założeniem jest wprowadzenie w sprawiedliwości  elementarnej, podstawowej, jeżeli chodzi o składkę zdrowotną. Tutaj trwały konsultacje do 30 sierpnia. System podatkowy degresywny musi zostać w kraju zmieniony. Przedsiębiorcy muszą płacić i są do tego zobligowani aby płacić proporcjonalnie do budżetu państwa od ich przychodów, proporcjonalnie na cele związane chociażby ze służbą zdrowia. Ponieważ służba zdrowia będzie polepszała się i intensyfikowała w ramach rozwijania swoich możliwości, modułów, tylko poprzez wspólną solidarność finansową.

MD: Pani minister. To na koniec jeszcze jedno pytanie, które jest szczególnie ważne dla naszych dla naszych widzów. Ja wiem, że to pani minister Kornecka a nie Pani, nie chcę pani też stawiać w niekomfortowej sytuacji. Ale patrząc na całe ministerstwo, to właśnie Ministerstwo Rozwoju, wtedy jeszcze pracy i technologii, odpowiadało za między innymi przygotowanie ustawy o REIT-ach, czyli papierach inwestycyjnych, które oparte są o ceny nieruchomości. Wiele osób wraca teraz do tego tematu, w związku z bardzo wysoką inflacją. Czy ma Pani informacje o tym aby taki dokument- aby taka ustawa była gotowa w Ministerstwie Rozwoju? Bo prace miały trwać już od kilku miesięcy.

OS: Pani minister Anna Kornecka bardzo była za tematem wprowadzenia ustawy o REIT-ach i w FIN-ach. Ja chciałabym; też już poza rządem jest pani Anna Kornecka, żeby zadała pytanie społeczeństwu: czy społeczeństwo woli mieszkanie na wynajem czy na własność. Wydaje się, że dzisiaj po konsultacjach społecznych jest jeden wynik tych konsultacji, czyli mieszkania na własność a nie mieszkania na wynajem. I my tworzymy program chociażby domów do 70 metrów kwadratowych, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polakom. Ja osobiście jestem przeciwna ustawie o REIT-ach i FIN-ach, jestem zwolennikiem uwalniania terenów, ale również przeglądu w samorządach mieszkań socjalnych, komunalnych, pustostanów i tworzenia alternatywy do i możliwości do tego, aby Polacy mogli mieć mieszkania na własność.