Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

REFORMA SKŁADKI ZDROWOTNEJ. NOWE SKŁADKI BĘDĄ KORZYSTNIEJSZE DLA FIRM? (ROZMOWA)

O obietnicach rządu zmian zasad płacenia przez przedsiębiorców składki zdrowotnej rozmawiał Marcin Dobrowolski z doktorem Marcinem Wojewódką, radcą prawnym i wiceprezesem Instytutu Emerytalnego.

Finansowanie firm
Finansowanie firm / Źródło: Adobe

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zniesienie składki zdrowotnej na zasadach Polskiego Ładu obliczonej na podstawie dochodów i bez możliwości odliczenia od podatku, było jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk zapowiadał zmiany w sferze podatkowej w ciągu pierwszych 100 dni od przejęcia władzy. Rząd rozważa wdrożenie dwóch wariantów płatności na NFZ ze składki. Z nami jest dr Marcin Wojewódka, radca prawny, wiceprezes Instytutu Emerytalnego. Dzień dobry Panie doktorze, witam w BIZNES24.

MARCIN WOJEWÓDKA, INSTYTUT EMERYTALNY: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mamy dwie możliwości i dwie propozycje ze strony rządowej. Czy każda z nich jest opłacalna w porównaniu do tej, która obowiązuje obecnie?

MW: Pytanie opłacalna dla kogo. To jest kwestia taka.

MD: Przedsiębiorców, oczywiście.

MW: No, ja powiem tak: Dla przedsiębiorcy zawsze będzie opłacalne to, jak zapłaci jak najmniej. Czyli inaczej mówiąc ta opcja będzie opłacalna, w której te miesięczne czy roczne koszty związane ze składką zdrowotną będą dla mnie, jako dla przedsiębiorcy najmniejsze.

To, sytuacja, którą mamy dzisiaj, czyli rzeczywiście ten bałagan, który wprowadził Polski Ład z jednej strony, ale z drugiej strony on rzeczywiście spowodował, że ta składka zdrowotna jest dużo większa niż w poprzednim systemie sprzed Polskiego Ładu. No, więc trudno w tym momencie dziwić się rządowi, że troszeczkę jakby powiedzieć no, odkłada na przyszłość tą modyfikację.

Dlaczego? No, bo oczekiwanie i przedsiębiorców, ale także to, o czym pan redaktor mówił, czyli ta zapowiedź z kampanii wyborczej była rozumiana, jako mimo wszystko w jakimś stopniu przywrócenie zasad sprzed Polskiego Ładu. Ale to oznaczało przede wszystkim tak w praktyce, żeby to obciążenie było niższe niż to, co jest teraz, bo teraz rzeczywiście składka zdrowotna w przypadku niektórych przedsiębiorców tam, gdzie mamy właśnie de facto liczoną od dochodu tą składkę, no ona jest po prostu bardzo, bardzo droga, bardzo uciążliwa i jest droższa nawet znacząco, niż w poprzednim systemie.

MD: Panie doktorze, to powiedzmy, wskażmy teraz – powiedzmy, jakie są propozycje na stole, co proponuje rząd, jakiego rodzaju rozwiązanie reformy tych składek.

O obiecanych przez rząd zmianach zasad płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Marcinem Wojewódką, radcą prawnym i wiceprezesem Instytutu Emerytalnego.
źródło: BIZNES24

MW: Znaczy ja powiem tak: Rząd na razie troszeczkę wydaje mi się, że sonduje, że tak powiem rynek czy sonduje przedsiębiorców. Ponieważ oczywiście są te propozycje i tak jak obiecano te dwie propozycje, czyli jedna, która polega na tym, że byłaby opłacana składka w zryczałtowanej kwocie, stałej kwocie co miesiąc, nie znamy szczegółów tej kwoty, no, ale jakby chodzi o mechanizm. To jest jedna z propozycji.

A druga propozycja, no to znowu byłaby sytuacja, w której przedsiębiorca sam w zależności od poszczególnych progresywnych przedziałów opłat decydowałby, ile opłaca składkę, zależnie od tego jaki ma przychód i jaki ma de facto dochód podatkowy.

Natomiast muszę powiedzieć tak: Te dwie propozycje – to żadna z nich nie jest powrotem do poprzedniego rozwiązania tego sprzed Polskiego Ładu i one de facto w dalszym ciągu utrzymują, (prawdopodobnie, bo nie znamy szczegółów – to musimy zastrzec) ale one utrzymują w dalszym ciągu więcej środków dla państwa polskiego ze składki zdrowotnej.

Proszę pamiętać, że w poprzednim systemie mieliśmy (przed „polskoładowym” – tak powiedzmy), mieliśmy dofinansowanie NFZ przecież ze środków Skarbu Państwa. Teraz praktycznie tego nie ma. Więc oczywiście NFZ żyje ze składki zdrowotnej.

Jeżeli rząd doprowadziłby do sytuacji obniżenia efektywnej kwoty składki zdrowotnej w totalu, no to po pierwsze kłopoty NFZ, no bo skąd weźmie środki, a jak wiemy w przypadku NFZ na pytanie, ile powinna wynosić składka, odpowiedź będzie: sky is the limit. No, bo służba zdrowia w naszym kraju przyjmie każdą, absorbuje każdą kwotę.

No i teraz powiem tak: Dzisiaj jest trochę za wcześnie na jeszcze szczegółowe omawianie. Musielibyśmy zobaczyć te projekty. Ja powiem tak: To, co wydaje się pewne, że w tym roku: 2024 faktycznych zmian nie będzie. Myślę, że zmiany w zakresie składki zdrowotnej wejdą od początku 2025 roku. No, a to z tego powodu, że w jakiś sposób już zaplanowano na 2024 rok i przychody NFZ-u, i wydatki NFZ-u – to wszystko pokrywane ze składki zdrowotnej.

Więc jakakolwiek zmiana, która by pozbawiła NFZ tych miliardów czy jakiejkolwiek części z miliardów ze składki zdrowotnej, moim zdaniem jest nierealna. Ja powiem tak: Ta obietnica wyborcza myślę, że będzie zrealizowana. Nie wiemy natomiast jak. To musimy zastrzec i ja bym na dzisiaj był bardzo ostrożny jeszcze, bo są te różne pomysły. Natomiast myślę, że to, co jest w miarę pewne, że ona będzie zrealizowana najwcześniej w 2025 roku, to musimy sobie jasno powiedzieć.

MD: To też będzie po wyborach, Panie doktorze, po którychś wyborach.

MW: Przed albo po wyborach. To znaczy byliśmy przed wyborami w październiku, byliśmy po wyborach w październiku. Jesteśmy przed kwietniem, potem będziemy przed czerwcem. To jest normalne. Natomiast wyzwaniem jest tak naprawdę jak wprowadzić trwały, niezmienialny przez każdą kolejną władzę system finansowania ochrony zdrowia – bo to jest kluczowe, który byłby sprawiedliwy z jednej strony, ale z drugiej strony tak, żeby zapewniał odpowiednie środki w Narodowym Funduszu Zdrowia.

To jest to największe wyzwanie, z którym jesteśmy. Rzeczywiście system sprzed Polskiego Ładu, on był jakby nie patrzeć, bardzo korzystny dla wielu przedsiębiorców. Ale musimy jasno powiedzieć – trochę za mało środków trafiało do systemu. Polski Ład w drugą stronę to jakby przewrócił no, bo troszeczkę zagrabił przedsiębiorcom dosyć dużo.

MD: To de facto to jest podatek. No, bo jeżeli pieniądze trafiają nie do NFZ bezpośrednio, tylko jeszcze przechodzą przez budżet państwa, to dla mnie to jest podatek, a nie składka zdrowotna.

MW: My musimy sobie jasno powiedzieć, że właściwie większość danin publiczno-prawnych w naszym kraju, także składka zdrowotna czy także de facto duża część składek na ubezpieczenia społeczne w jakimś stopniu są podatkami. No, bo nie zawsze mamy ekwiwalentność świadczeń, prawda? To znaczy nie mamy tego wszystkiego.

MD: Bardzo dziękuję, Panie doktorze. Marcin Wojewódka wiceprezes Instytutu Emerytalnego. Rozmawialiśmy o składce zdrowotnej. Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

REFORMA SKŁADKI ZDROWOTNEJ. NOWE SKŁADKI BĘDĄ KORZYSTNIEJSZE DLA FIRM? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...