W marcu inflacja konsumencka w Chinach była niższa niż oczekiwano, zaś inflacja cen producenckich spadała w stałym tempie w związku ze słabnącym ożywieniem pocovidowym, zwłaszcza w sektorze wytwórczym.
Chiński wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu w ujęciu rocznym o 0,7%, wolniej niż oczekiwany jeden procent. W ujęciu miesięcznym inflacja CPI spadła w marcu o 0,3%, a więc zaobserwowano deflację w porównaniu z poprzednim miesiącem.
CZYTAJ TEŻ: MANEWRY WOJSKOWE USA I FILIPIN
Wydatki konsumpcyjne wciąż walczą o wzrost pomimo zniesienia ograniczeń anty-covidowych, a także środków podjętych przez rząd w celu zwiększenia wydatków konsumentów. Te właśnie są kluczowym motorem chińskiej gospodarki i jeszcze nie w pełni podniosły się po pandemii, w wyniku której kraj przez trzy lata trwał w morderczych dla biznesu blokadach.
Słaba inflacja wskaźnika cen producentów (czyli PPI) również wskazuje, że odbicie w działalności produkcyjnej traci impet. Deflacja producencka w marcu zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 2,5%, po spadku cen w podobnym tempie w lutym.
Chińskie fabryki zmagają się ze słabym popytem zagranicznym w obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych na całym świecie, co z kolei osłabiło chiński eksport. Szczegółowe dane na temat chińskiego handlu zagranicznego poznamy we czwartek.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV