Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

REAKCJA RYNKÓW NA GROŹBĘ WOJNY

Napięcie na rynkach wywołane zagrożeniem wojną na Ukrainie widać w poniedziałkowym handlu na Dalekim Wschodzie.

REAKCJA RYNKÓW NA GROŹBĘ WOJNY

Nikkei 225 spadł o 2,17% w handlu popołudniowym, przy czym udziały konglomeratu SoftBank Group spadły o ponad 4%.

Indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,25%. Miasto stoi obecnie w obliczu piątej fali infekcji Covid.

Obawy przed rosyjskim atakiem na Ukrainę spowodowały, że już w piątek indeksy na Wall Street uległy przecenie, a Nasdaq Composite spadł o prawie 3%.

Na rynku walutowym rubel osłabia się o ponad 0,5 proc. w relacji do amerykańskiego dolara spadając w pewnym momencie do 78,29 (-1,4 proc.) co jest najniższą wartością od 28 stycznia br. W miniony piątek (11.02) rubel osłabił się o 2,8 proc.

ROŚNIE RYZYKO WOJNY ROSJA-UKRAINA

Zaostrza się spór geopolityczny z Rosją. Amerykanie ostrzegają, że do ataku może dojść w każdym momencie. Obywatele innych państw przebywający na Ukrainie opuszczają ten kraj. Także ukraińscy oligarchowie uciekają prywatnymi samolotami.
Według portalu Ukaińska Prawda w niedzielę z kijowa wyleciało około 20 prywatnych samolotów.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wczoraj w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA zaprosił Bidena do odwiedzenia Kijowa – przekazało biuro ukraińskiego przywódcy. Wizyta Bidena miałaby w ocenie ukraińskiego rządu wpłynąć na deeskalację napięć w regionie.

AMERYKANIE: ROSJA MOŻE ZATAKOWAĆ W KAŻDEJ CHWILI

„Jestem przekonany, że pański przyjazd do Kijowa w najbliższych dniach, które będą kluczowe dla ustabilizowania sytuacji, będzie wymownym symbolem i przyczyni się do deeskalacji” – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Ukrainy.
Biały dom zapewnił Zełenskiego o zobowiązaniach Stanów zjednoczonych na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie znalazła się jednak wyraźna odpowiedź na zaproszenie Bidena do Kijowa. Dzień wcześniej – w sobotę – prezydent USA rozmawiał z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem. Rozmowa nie przyniosła przełomu.

Ukraina zapowiedziała też, że zwoła w ciągu 48 godzin posiedzenie z Rosją i wszystkimi krajami będącymi stronami Dokumentu Wiedeńskiego OBWE. Tematem spotkania będzie ocena rozmieszczenia rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach. Zdaniem amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego od około 10 dni wyraźnie widać przyspieszenie rozmieszczenia wszystkich rodzajów sił rosyjskich przy ukraińskiej granicy.

W związku z sytuacją na Ukrainie Polska przygotowuje się na przyjęcie uchodźców, którzy uciekając z kraju mogą szukać schronienia – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Od wielu tygodni rosyjskie wojska zbierają się przy granicy z Ukrainą. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się manewry wojskowe rosyjsko-białoruskie, które dodatkowo zaogniają sytuację. Na całym świecie ta sytuacja budzi obawy o wybuch wojny w Europie.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: