Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

RAZEM PRZECIWKO WSPÓLNEMU WROGOWI. ZWIĄZKOWCY I PRACODAWCY DOMAGAJĄ SIĘ INTERWENCJI WS. CEN PRĄDU

Wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych środków. A tym może się wydawać współpraca pracodawców ze związkowcami. Mimo że nie zawsze było im po drodze, strony zjednoczyły się przeciwko wspólnemu wrogowi, jakim są rosnące ceny energii.

REKORD CEN ENERGII ELEKTRYCZNEJ
foto: pexels.com

Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP oraz Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” wystosowali dziś apel do premiera dotyczący sytuacji polskich przedsiębiorstw w warunkach rosnących cen energii elektrycznej.

Strony domagają się rządowej interwencji na rynku prądu. Wśród propozycji jest m.in. wprowadzenie maksymalnej ceny dla przedsiębiorstw energochłonnych zagrożonych ucieczką emisji CO2 oraz wprowadzenie gwarancji instytucji państwowych na miejsce depozytów transakcyjnych na zakupy energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii oraz na rynku bilateralnym OTC. To również kontrola cen energii elektrycznej dla przemysłu – tzw. taryfy przemysłowe i wprowadzenie dopłaty do ceny energii elektrycznej kupowanej przez odbiorców energochłonnych na 2023 rok.

CZYTAJ TEŻ: CZY POLSKIE ZAKŁADY PRODUKCYJNE CZEKA BANKRUCTWO? PRZEMYSŁ ŻĄDA INTERWENCJI WS. CEN PRĄDU

W związku z utratą konkurencyjności przemysłu energochłonnego może nastąpić utrata miejsc pracy, podczas gdy przemysł energochłonny jest jednym z największych pracodawców. Sama branża metalurgiczna tworzy ok. 25 tys. bezpośrednich i 200 tys. pośrednich miejsc pracy.

Apel do Premiera RP

CO NA TGE?

W Biznes24 przyjrzeliśmy się sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii. Ceny prądu i gazu cały czas rosną, spadają za to wolumeny, którymi się na niej obraca. Jak powiedział Leszek Prachniak, dyrektor biura operacji giełdowych TGE – widać, że inwestorzy czekają na większą stabilizację cen.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RAZEM PRZECIWKO WSPÓLNEMU WROGOWI. ZWIĄZKOWCY I PRACODAWCY DOMAGAJĄ SIĘ INTERWENCJI WS. CEN PRĄDU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtuje sytuacja na rynku drewna w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Szeflerem, dyrektorem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu...

POLSKA

Czy to początek końca rynku pracownika w Polsce? Nowy raport Grant Thornton.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtują ceny złota oraz srebra a także platyny na światowych rynkach rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrem Pawlakiem, prezesem...

%d bloggers like this: