Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

RATY KREDYTÓW ZNÓW BĘDĄ ROSŁY. LUDWIK KOTECKI CHCE POTĘŻNEJ PODWYŻKI STÓP

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych – do czego namawia członek RPP Ludwik Kotecki.

NOWI CZŁONKOWIE RPP LUDWIK KOTECKI PRZEMYSŁAW LITWINIUK
NOWI CZŁONKOWIE RPP. NA ZDJĘCIU LUDWIK KOTECKI / FOT. BIZNES24

Ludwik Kotecki w wywiadzie dla PAP powiedział m.in.: „Uważam, że w lipcu podwyżka stóp procentowych powinna wynieść co najmniej 100 punktów bazowych. (…). Rzeczywista inflacja liczona z podatkiem VAT, czyli porównywalna rok do roku, wynosi około 16 proc. (…) Nie można walczyć z 14- czy 16-proc. inflacją mając stopy na poziomie 6 proc. Jeżeli zakończymy cykl podwyżek stóp procentowych za wcześnie, w momencie gdy cały świat go dopiero zaczyna, to skończymy z dużo słabszym złotym i wysoką inflacją.” – dodał Kotecki.

CZYTAJ TEŻ: PRZEDSIĘBIORCO, NIE MUSISZ JESZCZE ZRYWAĆ KONTRAKTU. JEST SZANSA NA WALORYZACJĘ UMÓW

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się w czwartek za tydzień. Praktycznie pewne jest, że znów podniesie stopy procentowe – analitycy nie są tylko zgodni jak duży będzie to wzrost. Większość z nich zakłada, że od końca przyszłego tygodnia główna stopa procentowa wynosić będzie 6,75 procent. Ale po wtorkowej deklaracji Ludwika Koteckiego dotyczącej propozycji podwyżki o 100 punktów bazowych te oczekiwania mogą się zmienić.

Inflacja w czerwcu bliska 16 procent?

Na pewno wpłynie na nie – i na decyzję RPP – informacja, którą w najbliższy piątek o 10-tej rano poda Główny Urząd Statystyczny. Poznamy wtedy tzw. wstępny odczyt inflacji za czerwiec. Ekonomiści spodziewają się inflacji zbliżonej do 16-tu procent. Nikt nie ma wątpliwości, że czerwiec był czwartym z rzędu miesiącem z dwucyfrową inflacją.

WIBOR najwyżej od prawie 30 lat

Najwyższa od 20 lat inflacja powoduje, że kredytobiorcy płacą najwyższe od prawie 20 lat raty. WIBOR 3M pierwszy raz od 29 września 2004 roku znalazł się na poziomie 7 procent. WIBOR 6M też pnie się w górę – w tym roku tylko raz wysokość WIBORu 6M nieznacznie spadła – wszystkie pozostałe sesje to ciągły wzrost tej stopy.

WIBOR 6M
WIBOR 6M

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RATY KREDYTÓW ZNÓW BĘDĄ ROSŁY. LUDWIK KOTECKI CHCE POTĘŻNEJ PODWYŻKI STÓP

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak mogą się kształtować w najbliższym czasie ceny prądu dla gospodarstw domowych i o sytuacji na rynku dostaw prądu rozmawiał Marcin Dobrowolski...

UE

Nadal rośnie inflacja na Węgrzech - w lipcu wyniosła 13.7% rok do roku.

FINANSE OSOBISTE

Gigantyczny zysk banków. Chyba żadna branża nie dostała w ciągu ostatniego roku takiej podwyżki jak banki. Zysk banków wzrósł w pierwszej połowie roku prawie...

UE

Inflacja producencka w strefie euro zanotowała niewielki spadek.

%d bloggers like this: