Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

RATY KREDYTÓW POZOSTANĄ WYSOKIE

Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Gremium zdecydowało, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie.

TAŃSZY KREDYT

Samą decyzję rynki traktowały raczej jako formalność, co jednak najbardziej interesujące – to to, że tym razem Rada podejmowała decyzję, znając nową projekcję inflacyjną Instytutu Ekonomicznego NBP.

Zgodnie z tym dokumentem, zmniejszyła się przewidywana roczna dynamika cen. Według projekcji inflacja znajdzie się z 50 procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,8 – 4,3% w 2024 r. (wobec 3,2 – 6,2% w projekcji z listopada) oraz 2,2 – 5,0% w roku przyszłym.

Poprawiły się też przewidywania roczne tempo wzrostu PKB. W tym roku gospodarka ma rosnąć w przedziale 2,7 – 4,3% w 2024 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu rady, oczekuje się, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Jednocześnie spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy i inflacja bazowa utrzyma się powyżej inflacji CPI.

Tu cytat: „kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć” – tym samym Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej – czytamy w uzasadnieniu.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RATY KREDYTÓW POZOSTANĄ WYSOKIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...