Innowacyjna technologia LONGi zyskuje popularność na rynku
PŁATNA WSPÓŁPRACA Z MARKĄ LONGI

Innowacyjna technologia LONGi zyskuje popularność na rynku

Innowacyjna technologia LONGi zyskuje popularność na rynku
Innowacyjna technologia LONGi zyskuje popularność na rynku

Moduły PV, które odpowiadają za produkcję energii przez instalację fotowoltaiczną, mogą być wytwarzane w różnych technologiach. Wpływa to nie tylko na ich cenę, ale przede wszystkim wydajność.

Rozwój możliwości technologicznych był w ostatnich miesiącach wyjątkowo dynamiczny – branża odnotowała nowe rekordy wydajności oferowanych produktów.

Wydajność modułów fotowoltaicznych – czym jest?

Wydajność modułów fotowoltaicznych odnosi się do ich zdolności przekształcania otrzymanej energii słonecznej w energię elektryczną. Wyższa oznacza, że ​​ta sama powierzchnia modułów fotowoltaicznych może generować więcej energii elektrycznej.

Wydajność to jeden z głównych czynników decyzyjnych w kontekście doboru sprzętu PV. Podstawowe korzyści związane z używaniem bardziej wydajnych modułów PV to zmniejszenie przestrzeni instalacyjnej, obniżenie kosztów systemu i zwiększenie wydajności energetycznej. Dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne mogą wykorzystywać różną technologię produkcji ogniw. Producenci dążą do zwiększenia wydajności konwersji energii słonecznej, co zapewnia lepsze korzyści z inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dużą popularnością cieszą się ogniwa PERC i TOPCon , w odróżnieniu od ogniw HJT, które nie są jeszcze tak dobrze rozpoznawane przez prosumentów. Ogniwa PERC charakteryzują się pasywacją spodniej części ogniwa fotowoltaicznego. Pozwala to na odbicie promieniowania słonecznego od znajdującej się na spodzie ogniwa warstwy powleczonej aluminium z wyciętymi laserowo otworami (tzw. reflektorami). W konstrukcji modułów TOPCon wykorzystano z kolei bardzo cienką warstwę tunelowej pasywacji tlenkowej i dodatkowych warstw krzemu. Wykorzystanie tzw. efektu tunelowania w ich przypadku ma zwiększać wydajności modułów poprzez minimalizację strat energii wywoływaną przez rezystancję wewnętrzną.

W ostatnich miesiącach prym wiedzie jednak technologia HPBC (Hybrid Passivated Passivated Back Contact), wprowadzona na polski rynek przez firmę LONGi. To najbardziej nowoczesny sposób wytwarzania ogniw krzemowych. Produkowane w ten sposób moduły fotowoltaiczne mają wszystkie busbary (czyli szyny prądowe) i ścieżki ukryte pod ogniwem. Nie tylko poprawia to ich wygląd, ale także minimalizuje ryzyko mikrozacienień. Efektem tego jest wyższa sprawność i niezawodność, czyli jednocześnie lepszy zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Innowacyjna technologia LONGi zyskuje popularność na rynku

LONGi – lider innowacji wytwarzania ogniw w technologii HPBC

Od momentu powstania w 2000 r., dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój, każda technologia rozwijana przez LONGi była motorem napędzającym przemysł fotowoltaiczny i nadal tworzy długoterminową wartość dla globalnych klientów.

23 października 2024 r. firma LONGi ogłosiła osiągnięcie nowego światowego rekordu wydajności modułu z krystalicznego krzemu przy wykorzystaniu technologii HPBC 2.0. Z raportu certyfikacyjnego wydanego przez Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE w Niemczech wynika, że wydajność najnowszego modułu wyprodukowanego w technologii HPBC 2.0 i opracowanego samodzielnie przez LONGi osiągnęła aż 25,4%. To znaczący i historyczny skok w porównaniu z powolną poprawą sprawności w ostatniej dekadzie. Poprawiony został bowiem wynoszący 25% wynik dla sprawności modułów z krzemu krystalicznego należących do firm Martin Green i NREL, a także sprawność modułu IBC wynosząca 24,9%, osiągnięta przez firmę Maxeon w styczniu 2024 r. Doskonale widać zatem, że moduły fotowoltaiczne wyprodukowane w technologii HPBC to kierunek rozwoju branży fotowoltaicznej.