Duże problemy branży PV w Polsce i w Europie
PŁATNA WSPÓŁPRACA Z MARKĄ LONGI

Duże problemy branży PV w Polsce i w Europie

Duże problemy branży PV w Polsce i w Europie
Duże problemy branży PV w Polsce i w Europie

Polska jest obecnie jednym z liderów w dziedzinie energii słonecznej w Europie, szczególnie jeśli chodzi o gospodarstwa domowa. Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w ostatnich 5 latach wzrosła aż 27-krotnie, a zainteresowanie inwestycjami w tym zakresie nie maleje.

Przyczyną wzrostu popularności instalacji PV są m.in. rosnące ceny prądu, postępujące zmiany klimatyczne, ale również rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Tej dynamice rozwoju towarzyszą jednak chaotyczne zmiany, na których cierpią konsumenci i biznes. Branża PV napotyka obecnie na różne problemy.

Gorsza koniunktura rynku modułów fotowoltaicznych

Mimo rosnącej podaży przemysł fotowoltaiczny wszedł w ostatnich miesiącach w znaczące finansowe turbulencje. Zielona transformacja energetyczna może zwolnić w związku ze złą koniunkturą na rynku. To efekt wojny cenowej i nadpodaży zdolności produkcyjnych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że w ubiegłym roku ceny kluczowych komponentów systemów fotowoltaicznych – krzemu polikrystalicznego, wafli, ogniw i modułów – spadły o prawie 50%. Ma to negatywny wpływ na kondycję finansową firm z łańcucha dostaw przemysłu PV[1]. Tylko nieliczni producenci modułów fotowoltaicznych utrzymują przez to dobrą sytuację finansową. Wielu innych notuje straty i ma problemy z przepływem gotówki oraz regulowaniem krótkoterminowych zobowiązań. Istnieją jednak producenci, którzy nadal dobrze radzą sobie na rynku. Wynika to ze zbudowania przez nich bezpiecznej pozycji finansowej, wdrożenia skutecznych zasad zarządzania kosztami oraz działalności w niszach technologicznych.

Duże problemy branży PV w Polsce i w Europie

Problemy finansowe gospodarstw domowych i trudności w uzyskaniu zdolności kredytowej

Zakup modułów fotowoltaicznych i ich instalacja wymagają od właścicieli gospodarstw domowych zgromadzenia pewnego kapitału. Choć często możliwe jest uzbieranie części środków, które posłużą za wkład własny, zwykle trzeba się posłużyć dodatkowo kredytem. Coraz więcej gospodarstw domowych nie jest jednak w stanie sobie na to pozwolić. Przeżywają one bowiem kryzys związany z wysoką inflacją, która podbija ceny towarów i usług, co utrudnia gromadzenie kapitału. Sporym problemem są ponadto wysokie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, które od ponad roku utrzymują się na poziomie 5,75%, co ma istotny wpływa na oprocentowanie, a w konsekwencji – wysokość miesięcznych rat kredytów udzielanych przez banki. Warto wspomnieć o tym, że jeszcze kilka lat temu, w 2020 r. poziom tego wskaźnika publikowanego przez Bank Centralny wynosił 0,1%, więc zmiana jest kolosalna. Efektem tego jest w wielu przypadkach brak zdolności kredytowej, co skutkuje osłabieniem koniunktury na rynku fotowoltaicznym. Wiele gospodarstw domowych nie dostaje kredytu i odkłada zakup oraz montaż instalacji PV w czasie.

LONGi – przykład firmy, która opiera się problemom rynkowym

Na rynku modułów PV możemy spotkać firmy, które potrafią poradzić sobie w trudnych warunkach rynkowych i oferują jednocześnie instalacje PV w korzystnych cenach. Jedną z nich jest LONGi, a przemawiają za nią liczby. Łącznie spółka dostarczyła na świecie ponad 30 GW wysokowydajnych płytek i modułów, co stanowi 1/4 globalnego zapotrzebowania branży PV. Firma LONGi stawia na innowacje i zrównoważony rozwój, prowadząc edukację w tym zakresie. Jej moduły cieszą się przez to dużą popularnością i są szeroko stosowane na dachach mieszkalnych oraz budynków komercyjnych. Spółka LONGi w ostatnich latach podjęła dalsze kroki w celu ograniczenia jej wpływu środowiskowego poprzez inwestycje w lepszy design produktów, stworzenie niskoemisyjnej ramy modułu, czy też zastosowanie odwodnionego żelu krzemionkowego i zmniejszenie wykorzystania metali szlachetnych. Firmie udało się przez to osiągnąć 95-procentowy wskaźnik odzysku materiałów konstrukcyjnych modułu. Ma to wpływ na ofertę modułów instalacji PV, dlatego warto się z nią zapoznać, by znaleźć rozwiązania nie tylko wydajne, lecz również w korzystnej cenie.