Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RAPORT EY-PARTHENON: OPTYMIZM POLSKICH PREZESÓW CHOĆ PROGNOZOWANE JEST SPOWOLNIENIE (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Trzydziestu polskich prezesów znaczących na rynku firm odważyło się odpowiedzieć na pytania EY-Parthenon o średnioterminową przyszłość. Ich odpowiedzi wyróżniają się na tle innych, a przebadano kadrę zarządzającą w 21 krajach. Co przewidują polscy prezesi? Z nami jest Arkadiusz Gęsicki, partner EY-Pathenon. Dzień dobry.

ARKADIUSZ GĘSICKI, EY-PARTHENON: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry panie redaktorze.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Badanie, które Państwo przeprowadzili, mówi o nastrojach i o przewidywaniach o prognozach prezesów tej kadry zarządzającej na świecie. Czym różnią się postawy prezesów w Polsce od postaw za granicą, wobec spowolnienia gospodarczego?

AG: Tak, mamy tutaj do czynienia z kilkoma aspektami, jeżeli chodzi o postrzeganie polskich prezesów w obecnej sytuacji makroekonomicznej i gospodarczej. Przede wszystkim polscy prezesi wszyscy postrzegają najbliższe kilka miesięcy – 6 do 12 miesięcy, raczej w pesymistycznym odcieniu. Ponad 60 procent prezesów uważa, że czeka nas bardzo mocne spowolnienie. 40 procent prezesów uważa, że będzie też spowolnienie gospodarcze.

Także wszyscy uważają, że raczej trzeba się szykować na gorsze czasy. Natomiast jest to zbliżone do postrzegania również prezesów międzynarodowych. To, co nas różni, to wydaje się też nasze otoczenie geopolityczne, w którym polskie przedsiębiorstwa funkcjonują. Tutaj nie chciałbym brzmieć biznesowo cynicznie wobec tej wielkiej tragedii, jaka jest za naszą wschodnią granicą. Natomiast polscy prezesi, też i polskie przedsiębiorstwa niejako widzą szansę w wsparciu i w odbudowie powojennej Ukrainy.

MD: To są nadzieje, ale czy w jakikolwiek sposób zarządczo, menedżersko ta wojna wpłynęła na zarządzanie firmą?

RAPORT EY-PARTHENON: OPTYMIZM POLSKICH PREZESÓW CHOĆ PROGNOZOWANE JEST SPOWOLNIENIE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AG: To jest też bardzo dobre uwaga, ponieważ patrząc na rynki czy ukraiński, czy rosyjski, oprócz oczywiście uzależnienia od surowców energetycznych ta strona, nazwijmy to popytowa nie była aż tak istotna. Strona podażowa, czyli ekspozycja polskich firm na te rynki była dosyć duża. Polscy prezesi w około jednej trzeciej musieli zweryfikować swoją ekspozycję na te rynki, co wiąże się albo ze zmianą działalności w Polsce z optymalizacją aktywów produkcyjnych, ale też z poszukiwaniem nowych rynków zbytu.

To, co widać, ten kryzys geopolityczny czy gospodarczy też mając na uwadze inflację, przyczynił się do wariantowego i scenariuszowego spojrzenia na działalność firmy, gdzie wcześniej prezesi nie byli do tego aż tak mocno przyzwyczajeni. Dodatkowo wszystkie praktycznie firmy, ponad połowa bardzo mocno, a pozostali prezesi w jakimś stopniu rozważają działania restrukturyzacyjne czy intensyfikujące efektywność pracy, co wiąże się również niestety właśnie z potencjalną redukcją zatrudnienia czy redukcją działalności biznesowej.

MD: Dlatego że mają doświadczenie tak trudnego poszukiwania dobrych pracowników?

AG: Również, oczywiście – to jest ten element, który jest zawsze wyzwaniem, ten element ludzki, miękki. Natomiast tak jak tutaj nawet poprzednik wspominający wysokie koszty, płacy w Polsce, też narastającą inflację, żeby przeżyć to jest zazwyczaj na P&L 50 procent kosztów firm, to są koszty osobowe i to już jest miejsce, gdzie bardzo często zwraca się uwagę na to, żeby je zoptymalizować.

Natomiast ten okres ostatnich dwóch lat jest też okresem, który pokazał dwie grupy przedsiębiorstw. De facto te, które potrafiły wykorzystać szansę niejako rynkową, potrafiły się zoptymalizować i poszukują bardzo aktywnie również okazji rynkowych na przejęcia i zakupy innych graczy. I jest również grupa firm, która niestety przegapiła ten moment i rozważa własną sprzedaż, ponieważ działalność na obecnych zasadach wydaje się być długoterminowo nierentowna.

MD: Nowe rynki zbytu, zarządzanie wariantowe, no i przygotowania do restrukturyzacji – to są te elementy, którymi prezesi starają się przeciwdziałać skutkom spowolnienia, jak rozumiem. Tak wynika z badania EY-Parthenon. Bardzo dziękuję Panu za tę rozmowę. Arkadiusz Gęsicki był naszym gościem. Dziękuję pięknie.
 
AG: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

RAPORT EY-PARTHENON: OPTYMIZM POLSKICH PREZESÓW CHOĆ PROGNOZOWANE JEST SPOWOLNIENIE (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV