Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RANDSTAD POLSKA: RYNEK PRACY CHCE ZMIAN (ROZMOWA)
RANDSTAD POLSKA: RYNEK PRACY CHCE ZMIAN (ROZMOWA)
Mateusz Żydek, Randstad Polska, źródło: Randstad Polska

TRANSKRYPCJA WYWIADU

RANDSTAD POLSKA: RYNEK PRACY CHCE ZMIAN (ROZMOWA)

O tym co znalazło się w najnowszym raporcie zawierającym wyniki badania Randstad Monitor Rynku Pracy, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mateuszem Żydkiem z Mateuszem Żydkiem z Instytutu Badawczego Randstad Polska.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dziś również zaprezentowane zostaną wyniki 53. edycji badania Randstad Monitor Rynku Pracy. My uchylimy już teraz rąbka tajemnicy, wspólnie z Mateuszem Żydkiem z Instytutu Badawczego Randstad Polska. Dzień dobry.

MATEUSZ ŻYDEK, RANDSTAD POLSKA: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Rotacja pracowników to jest temat, który był… na tapecie mocno w ostatnich kwartałach. W Waszym najnowszym badaniu ta rotacja utrzymuje się na stabilnym poziomie, ale są inne czynniki, które sprawiają, że więcej osób w najbliższym czasie może zmienić miejsce zatrudnienia. Jakie to są czynniki?

MŻ: Ja bym powiedział, że ta rotacja w ostatnim czasie mogła uspokoić faktycznie pracodawców, bo cały czas mamy około 20% pracowników w skali wstecz w pół roku, którzy zmieniają pracodawcę, to nie jest wysoki relatywnie, przynajmniej w naszym badaniu, współczynnik.

Natomiast faktycznie pojawiają się pewne sygnały. Zaskakujące jest to, że przeanalizowaliśmy badanie około w dwa, trzy lata wstecz i bardzo mocno w zasadzie z kwartału na kwartał rośnie nam odsetek osób, które mają/przejawiają jakąś aktywność, jeśli chodzi o plany przyszłościowe, co do swojego miejsca pracy, miejsca zatrudnienia.

Za to maleje odsetek osób, które o swojej przyszłości zawodowej w najbliższym czasie nie będą decydować. 42 procent to są ci, którzy nie będą nic zmieniać. Natomiast już do 58 procent wzrósł odsetek osób, które albo aktywnie poszukują w tej chwili zatrudnienia, albo rozglądają się za ofertami pracy, przeglądają je jeszcze bez decyzji, ale są właśnie gdzieś na takim etapie.

I to, co jeszcze jest istotne, to jest to, że skokowo wzrósł nam w porównaniu z poprzednim badaniem odsetek pracowników, którzy oceniają swoje szanse na pracę dobrą- taką samą, jak obecna lub nawet lepszą. To znaczy, że w tej chwili na rynku musiały się pojawić w percepcji pracowników oferty pracy, które sprawiają, że oni się czują na tym rynku pewnie, jest tych ofert więcej, jest, w czym przebierać. I faktycznie, jak spoglądamy np. na…

MD: Czyli pensje będą rosły? Będzie rosła presja płacowa i poziom wynagrodzeń w firmach?

MŻ: No, miejmy świadomość oczywiście, że bardzo często ta zmiana w wynagrodzeniach właśnie wynika z tego, że pojawia się tych ofert na rynku więcej, to znaczy większa jest konkurencja, a nowi gracze w tej konkurencji oferują wyższe wynagrodzenie. I faktycznie możemy się spodziewać takiej sytuacji, że rotacja i obawy o to, że pracownicy będą rezygnować z pracy, zmieniać pracodawcę, będą wpływać na i oczekiwania płacowe z jednej strony, a z drugiej strony na podnoszenie płac.

Co prawda prognozy np. Narodowego Banku Polskiego mówią o tym, że wzrosty wynagrodzeń nieco wyhamują w przyszłym roku do 7-8 procent, ale z drugiej strony mamy np. dwie podwyżki płacy minimalnej, które jak widzimy po tym roku są także motorem dla podwyżek osób lepiej zarabiających, niż tylko w tej skali minimalnej, czyli są takim wyznacznikiem tego, kiedy podwyższać wynagrodzenie. I to powoduje, że w tym roku mieliśmy czasami nawet rekordy na poziomie 14% wzrostu wynagrodzeń rok do roku, liczonych przez Główny Urząd Statystyczny.

MD: Ale w Waszym badaniu, które dziś będzie opublikowane mamy też badanie dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. I co ciekawe: już 30% pracowników deklaruje, że pracuje ze sztuczną inteligencją i z robotami. Kto to taki? Czy ci, pracownicy nie obawiają się tego, że AI zabierze im pracę?

MŻ: Zacznijmy od tego, kto to jest, albo, z kim pracuje, sztuczna inteligencja, moglibyśmy powiedzieć: oczywiście branża IT- to nasuwa się w pierwszej kolejności, ale pojawiają się też tam inżynierowie. Pojawia się, co ciekawsze przemysł tuż za branżą IT. Tam bardziej mamy do czynienia oczywiście z robotami, automatyką, ale także coraz częściej wspieraną przez procesy sztucznej inteligencji, także w bankowości, finansach, ubezpieczeniach, czyli takim sektorze, który tę transformację cyfrową przechodził chyba najwcześniej ze wszystkich sektorów, nie licząc IT.

MD: Tak myślę sobie, że ci pracownicy, skoro oni korzystają, to się pewnie nie boją. Ale muszę zadać jeszcze jedno pytanie przed końcem programu, który już za chwilę. Czy ci pracownicy są szkoleni? Czy decyzja o korzystaniu z AI jest ich samodzielną decyzją?

MŻ: Częściej sami decydują o tym, żeby się podszkolić w tej kwestii, niż robią to pracodawcy, niż oferują takie szkolenia pracodawcy. Bezpośrednio związane ze sztuczną inteligencją szkolenia organizuje, czy ma dostęp do takich szkoleń tylko, co dziesiąty pracownik. To pokazuje, że wciąż jeszcze trochę brakuje tego wsparcia kompetencyjnego. A ta sztuczna inteligencja, jak widzimy nagle błyskawicznie pojawiła się na naszym rynku pracy i wymaga zupełnie nowych kompetencji od pracowników. To jest duże wyzwanie dla rynku.

MD: A pracownicy polscy najwyraźniej się nie boją, nie boją się nowinek technicznych i technologicznych, o czym dowodzi 53. Badanie Randstad. Bardzo dziękuję Mateuszowi Żydkowi z Ranstad Polska za przedstawienie tego badania. Dziękuję pięknie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Answear.com, lider e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej, zaprezentował solidne wyniki sprzedażowe za trzeci kwartał 2024 r., wykazując znaczny wzrost przychodów. Pomimo dynamicznego wzrostu przychodów, firma...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadającej sprzedaży nowych mieszkań oraz o tym czy inwestowanie w mieszkania wciąż się opłaca rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Kazimierzem Kirejczykiem z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadających PMI dla usług w strefie euro rozmawiał Roman Młodkowski z BINZES24 z Marcinem Klucznikiem, st. doradcą w zespole analiz gospodarki światowej Polskiego...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O inwestycjach oraz rozwoju rozmawiała Jolanta Pawlak z BIZNES24 z Sylwestrem Strużyną, prezesem Bio Planet.