MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A naszym gościem jest Rafał Zaorski, i BigShortBet$.com. Dzień dobry, witam Rafale.
RAFAŁ ZAORSKI, TWÓRCA BIGSHORTBET$.COM: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Prosto z Warszawy. Dobrze Cię widzieć, chociaż na wakacjach. Z tego co słyszałem, deklarowałeś… Ostatnio. No ale dobrze. Słuchaj, jak według Ciebie zachowa się Wall Street? Przeprowadzi short squeeze i wywinduje ceny akcji w górę? Dopiero potem inwestorzy sami otworzą krótkie pozycje?
RZ: Inwestorzy mają wiele mitów na temat rynku. I inflacja wcale źle nie wpływa. Nie będzie źle wpływała na rynek kapitałowy w Stanach. Myślę, że może dojść do takiej sytuacji jak w latach 70-tych. Że będziemy mieli większą inflację. Indeksy będą poruszać się w bok, a jednocześnie pod względem ich wartości prawdziwej będziemy tracić na nich i na akcjach.
Także ja bym nie spodziewał się wielkiego krachu po nim. Pomimo jakichś tutaj strachów od różnego rodzaju analityków. Inflacja wręcz będzie wpływać pozytywnie na mamy, na to, co się akurat dzieje. A poza tym teraz jest sezon wakacyjny, jakby rynek już rozegrał podnoszenie stóp procentowych, a teraz dyskontuje końcówkę roku. I myślę, że fundusze na koniec roku mogą chcieć bronić swoich wyników. (…)
Rynek kryptowalut – wpływ inflacji w USA
MD: Powiedz proszę jakie, czy masz jakieś powiedz, jakie masz predykcje dotyczące dzisiejszego odczytu inflacji w Stanach (10.08.2022, przyp. red.) i w ogóle od tego, jak się będzie kształtował ten wzrost cen towarów i usług, przede wszystkim dla konsumentów.
RZ: Konsumenci dostaną najbardziej „po tyłku”, bo są ostatnim ogniwem w tej układance. Ale wzrost cen wcale nie jest taki zły dla gospodarki i uważam, że w tej chwili mamy do czynienia ze zmianą w gospodarce światowej i ten wzrost cen wpływa pozytywnie na produkcję i w Europie, i w krajach takich jak Ameryka Południowa, Meksyk. Te firmy się przenoszą z Chin. Robiliśmy takie badania odnośnie Wal-Martów i tam coraz więcej produktów już nie jest made in China, made in Bangladesz, Wietnam, Meksyk, Europe. Gdzie wzrost cen wbrew pozorom bardzo pozytywnie wpłynie w przyszłości na gospodarkę.
Ale ten szok, który mieliśmy na rynku, już jest za nami. Ja optymistycznie patrzę – w tej chwili odczyty inflacji aż tak bardzo mnie letnie nie interesują pod tym względem. Bardziej mnie interesuje to, co się rozegra niedługo, na krypto we wrześniu i październiku. Ja tylko mogę się odnieść do tego, co sam rozgrywam, bo nie jestem typowym analitykiem, który próbuje analizować wszystko, więc ja czekam na październik. W tej chwili mamy na rynku krypto do czynienia z „odbiciem zdechłego kota.” W żargonie jest nazywane.
I rozgrywaniem Ethereum pod proof of stake. I wielu takich dobrych, nawet spekulantów i graczy uważa, że jesteśmy w fazie „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, więc w momencie wejścia proof of stake będziemy mieli do czynienia ze spadkami. Ja w tej chwili trzymam Ethereum na wzrosty od 950 i czekam do 2000, szczególnie na wrzesień i październik, kiedy profesjonaliści wrócą do gry. Bo w tej chwili mamy wakacyjny sezon i wtedy się rozegra, być może wojna pomiędzy USDC i TEHEREM myślę, że krypto nie patrzymy w tym kierunku, w którym powinniśmy patrzeć, bo największe fundusze, jak BlackStone/Blackrock rozgrywają w tej chwili USDC (coinbase) kontra Tether.
W tej chwili uważam, że jest duża wojna na górze o przyszłe zyski z zerokuponowych depozytów. Z końcu to jest bardzo duży tort do podziału, który ma zapewnić 500 miliardów kapitalizacji. To jest bardzo dużo pieniędzy.
Rynek kryptowalut – wojna stablecoinów?
MD: Słuchaj, skoro powiedziałeś już o wojnie, to ten to ten wątek pociągnijmy. Niby wojna, albo specjalna operacja. No dobrze, ale wojna powiedzmy. Jak w praktyce Twoim zdaniem będzie wyglądała ta wojna stablecoinów, o której wspominałeś? Teraz też wspomniałeś, po czym poznamy, że ona się zaczęła? No właśnie masę negatywnych wiadomości na temat use USDT czyli Tethera.
RZ: A propos wojny, mówimy o tej Rosji. Nie wiem, czy wiesz: Stany Zjednoczone nie miały oficjalnej wojny od czasów Drugiej Wojny Światowej, bo to była ostatnia wojna, która była zatwierdzona przez Kongres. Reszta to są operacje prezydenckie, pod względem prawnym. Ale wracając do wojny: uważam, że wraz ze wzrostem stóp procentowych fundusze takie jak Blackstone/Blackrock, które można zobaczyć w (COINBASE), który jest powiązany ze Sablecoinem USDC bardzo łaskawym okiem, myślę, że tego nie przepuszczą rynku krypto, gdzie model biznesowy jest bardzo prosty.
Ktoś nam powierza pieniądze W Fiatach wymieniamy, znaczy tej wielkiej wojny i przy rosnących stopach procentowych mamy zysk lepszy niż w ETF-ach i innych instrumentach. I o to będzie wojna na górze. I wbrew pozorom właśnie wszyscy mówią o Bitcoin, Ethereum. A ja uważam, że główny nacisk jest tam, gdzie cicho. A cicho jest pomiędzy Tetherem a USDC. Tam się rozegra największa batalia o pieniądze na rynku krypto.
Batalia, ale trzeba wiedzieć, jakie wnioski spekulacyjne tego dotyczą. Może dojść do sytuacji, w której będzie bardzo wąskie okno do wskoczenia z rynku krypto przez Tethera. I to wąskie okno jest przynajmniej na jedną dziesiątą tej całej kapitalizacji rynkowej krypto. Masz jakieś pytanie?
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA WCIĄŻ WYSOKA. BĘDZIE PODWYŻKA STÓP? (ROZMOWA)
MD: Tak, miałem jakieś pytanie. Pytanie na koniec jeszcze krótko: Co z Cebulionem?
RZ: Bardzo dobrze. Wysyłamy pismo do KNF, bo wiem, że tam konsultujemy wiele rzeczy. Więcej nie mogę mówić, bo nie chcę mocno namieszać, ale przekonujemy banki i firmy, które chcą się w to zaangażować, że będzie to przejrzysty projekt. I myślę, że niedługo usłyszysz o akcji pod NBP z rozstawianiem cebuli, a w tej chwili cicho pracujemy. Kontrakt już mamy stworzony. Są kwestie prawne, a na to potrzebujemy 3-6 miesięcy.
MD: Powiedz proszę jeszcze to na sam koniec: W ostatnich dniach prezydencji francuskiej wrzucono rzutem na taśmę projekt regulacji rynku krypto w Europie. W nim między innymi możliwość wycofania się, dosyć szybkiego wycofania się z transakcji. Jak to oceniasz? Te propozycje, które złożono? Przyglądałeś się im?
RZ: Nie przyglądałem, ale jakie wycofania z transakcji? Chcą wprowadzić przepisy?
MD: Możliwość zakwestionowania i wycofania się i zwrotu środków.
RZ: No chyba raczej coś nie jest możliwe w większości sieci. Dlatego dochodzi tam do różnego rodzaju kradzieży i tego typu sytuacji. Myślę, że to jest jedna z zalet, ale też i dużych wad krypto. Regulatorzy będą się do tego chcieli podpiąć. I też mam taką koncepcję, że może to się skończyć taką tragedią udawaną na rynku, gdzie na „białym koniu” wkroczą regulatorzy i jak w 2008 roku poukładają rynek. I to też jest taka z opcji, można powiedzieć trochę z teorii spiskowych. I myślę, że rynek będzie regulowany.
Nie, należy to postrzegać tak, jak internet w 1999 roku, kiedy myśleliśmy, że on będzie taki wolny, a w tej chwili mamy, można powiedzieć, korporacyjną cenzurę. I tak to wygląda. Marzenia się skończyły. Więc ja uważam, że krypto będzie uregulowane. Albo biznes i Wall Street, i zachodni zachodnie banki muszą przejąć nad tym kontrolę. Dopiero wtedy to się stanie. Tak, jak korporacje Silicon Valley rządzą w internecie światowym.
MD: Wielkie dzięki, to był prosto z podniebnego gniazda BigShortBed$ w Warszawie Rafał Zaorski – deus ex machina – prosto w BIZNES24. Bardzo dziękuję.
RZ: Dziękuję i do usłyszenia.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV