Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BANKI

PZU KUPI BANK W ESTONII?

PZU KUPI BANK

PZU otrzymało ofertę zakupu bałtyckiego banku Luminor i przygląda się potencjalnej inwestycji – donosi dziś Puls Biznesu. Transakcja jednak nie jest pewna.

Na sprzedaż jest Luminor Bank – trzeci co do wielkości bank w Estonii oraz liczący się gracz na Łotwie i Litwie. Sprzedawcą jest fundusz Blackstone, który kontroluje 80% akcji. Reszta należy do norweskiego DnB Nord.

Na początku stycznia obsługujący transakcję londyński Citibank zwrócił się z ofertą do PZU, które prowadzi już działalność ubezpieczeniową w krajach bałtyckich. Początek roku nie był jednak najlepszym momentem na takie zapytania, ponieważ trwały roszady kadrowe w zarządach spółek skarbu państwa. W niektórych, jak w należącym do PZU Pekao SA jeszcze się nawet nie zakończyły.

CZYTAJ TEŻ: ROZWÓD U NOTARIUSZA

Przeciwko tej inwestycji przemawiają twarde argumenty – PZU ma już dwa banki, oprócz Pekao również Alior, a konglomeraty bankowo-ubezpieczeniowe nigdzie nie odniosły sukcesu, a nawet przyczyniły się do kryzysu finansowego. Dalej, Luminor to bank detaliczny a Pekao celuje w korporacje. Wreszcie, PZU nie ma doświadczenia w akwizycjach, ostatnią dużą przeprowadził niemal 20 lat temu.

Przejąć estoński bank chce za to węgierski OTP, który rozpycha się w Europie Środkowej. O Luminor stara się też Erste, najsilniejszy bank austriacki, również mocny gracz w regionie.

Jednak zgodnie z informacjami Pulsu Biznesu, za nabywcą z Polski mocno lobbują politycy krajów bałtyckich, których niepokoi powiązanie węgierskiego banku z Kremlem. OTP prowadzi wciąż operacje w Rosji w 135 oddziałach obsługując 2.5 mln klientów.

Wycena banku Luminor nie jest niska – opiewa na 120% wartości księgowej, 2 mld 100 mln euro. Do wzięcia jest bank kontrolujący 22 proc. rynku kredytowego w krajach bałtyckich, generujący blisko 200 mln EUR zysku rocznie, z aktywami w wysokości 15 mld EUR, czyli nieco mniejszy od Aliora.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PZU KUPI BANK W ESTONII?

1 komentarz

1 komentarz

  1. WaleS

    19 czerwca 2024 at 10:10

    Od lat nie istnieje takiego podmiotu w Norwegii jak DnB Nord. Jest DNB, Panie Redaktorze.

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.