Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PUŁAPY CEN ZA GAZ BĘDĄ. POZOSTAJE KWESTIA CENY (ROZMOWA)

O cenach gazu w Europie i limitach cen rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Danielem Czyżewskim z Energetyka24.pl.

ZAMROŻENIE CEN GAZU
foto: pixabay.com

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: A propos gazu, chociaż konkretnych decyzji jeszcze nie ma Ursula von der Leyen zaznaczyła jednak, że jest już polityczne porozumienie w sprawie pułapu na gaz. Trzeba jednak ustalić w najbliższych dniach konkretne cenowe limity. Różne kraje członkowskie mają różne interesy. Jednak prawdopodobnym najczęściej wymienianym rozwiązaniem może być 160 euro za megawatogodzinę. O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Daniel Czyżewski z Energetyka24. Dzień dobry.

DANIEL CZYŻEWSKI: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry, pani redaktor.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Ten pułap – jeden z wielu propozycji, ale zostańmy przy tych 160 euro za megawatogodzinę to cena w przypadku, zakładam futuresów na TTF. No ale co się dzieje potem z tym 160 euro? Jak te 160 euro przekłada się na cenę, którą PGNiG  zaproponuje małym i średnim przedsiębiorcom, którzy przecież przypomnijmy, nie są chronieni w Polsce żadnymi taryfami?

PUŁAPY CEN ZA GAZ BĘDĄ. POZOSTAJE KWESTIA CENY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

DC: No oczywiście bez. Nie będzie tak, że ten limit cenowy na gaz wyeliminuje wzrost cen dla przedsiębiorców. Jego zadaniem będzie jedynie ograniczenie tych wzrostów do pewnego poziomu, w tym przypadku tych 160 euro za megawatogodzinę, co i tak jest postępem w negocjacjach między krajami członkowskimi, ponieważ jeszcze niedawno propozycja komisji zakładała 275 euro za megawatogodzinę. Tego rodzaju pułap, który był żartem, bo w zeszłym roku tylko przez osiem dni na giełdzie TTF mieliśmy cenę powyżej tego poziomu. A przecież ten mechanizm zakłada, że cena musi się utrzymać powyżej limitu przez jakiś okres. Wcześniej były to dwa tygodnie. No 160 euro to jest już konkretny pułap, taki, który mógłby rzeczywiście zadziałać i pomóc Europie, pomóc Unii Europejskiej w takich kryzysowych momentach. Jak widzieliśmy na wykresie, obecnie cena kształtuje się blisko 140 euro za megawatogodzinę. Więc na przykład w tym momencie ten limit nie byłby wdrożony w życie. W poprzednich tygodniach cena gazu nawet dochodziła, spadała do 100 euro, więc ten limit by nie zadziałał. Celem jest ograniczenie wzrostu. Wiemy, że nie ma powrotu, przynajmniej w najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości do taniego gazu, takiego jak mieliśmy na przykład przez ostatnią dekadę 2011-2021. Czyli gaz na poziomie od dwudziestu mniej więcej do 50 maksymalnie, a tak naprawdę to najczęściej w okolicach 30 euro za megawatogodzinę. To źródło, to paliwo jeszcze przez ładnych parę lat będzie pewnie kilka razy droższe niż gaz tej ostatniej dekady. Chodzi o to, żeby ochronić się, stworzyć tarczę ochronną przeciwko takim ogromnym wstrząsom, czyli cenom na poziomie 200-300 euro.

NG: Moglibyśmy spróbować rozszyfrować to, co właściwie pokazuje nam giełda TTF? Bo przecież to, jakie są ceny gazu dla przedsiębiorców jest szalenie ważne dla każdego z nas, nie tylko dla osób prowadzących dany biznes. Wysoka cena gazu to też droższy chociażby chleb w przypadku bardzo mocno konserwujących gaz piekarni. 160 euro za megawatogodzinę to jest stawka oferowana na giełdzie. Co się z tym dalej dzieje? W jaki sposób przekłada się to na cenę, którą mogą zobaczyć przedsiębiorcy? Czy jest jakieś bezpośrednie, jednoznaczne przełożenie?

DC: Jest to trudne do przełożenia tak w prosty sposób, ponieważ spółki gazowe kupują gaz czy kontrakty na gaz w różnych momentach, na różnych poziomach cenowych. I potem pewnie biorą jakąś średnią z kwartału czy też roku i na tej podstawie określają cenę dla odbiorców, doliczając oczywiście swoje koszty, swoje marże. Niestety jest tak, że trudno przewidzieć, że ceny gazu spadną w porównaniu z tym 2021 rokiem mimo, że mieliśmy je rekordowe. Możemy się spodziewać przy zablokowaniu tej ceny na poziomie 160 euro, że nie będą one tak wysokie jak w tym roku, czyli że troszkę spadną. No ale do takich niskich poziomów już nie wrócą. Przez przynajmniej jakiś czas. Ten pułap nie musi być pod pewną ochroną. Bo jeżeli spółki europejskie czy politycy europejscy znajdą rozwiązania choćby w postaci nowych źródeł dostaw, jeżeli będą bardzo sprawnie działać w tym zakresie, a wydaje się, że jest to możliwe, no to gaz może mieć cenę rynkową i 100 i mniej niż 100 euro. To też nie jest wykluczone. Ten pułap, ten limit to jest zabezpieczenie, ale też przecież działają państwa w celu zapewnienia sobie nowych kontraktów, w celu stworzenia nowych połączeń, na przykład z Algierią, z Afryką, czy też rozbudowania potencjału przyjmowania LNG. Bardzo sprawnie w tym roku zrobiły to Niemcy, bo już dwa terminale będą przyłączone. Miały być przyłączone w tym roku. Trochę się to przedłuży, ale będą niedługo operacyjne. Więc myślę, że to jest kierunek, w którym decydenci powinni iść i tworzyć nowe źródła dostaw, nowe połączenia i wtedy ta cena rynkowa będzie spadać, będzie na niższym poziomie, tak jak to było właśnie przez ostatnią dekadę. Oczywiście my wykorzystywaliśmy przez cały ten czas gaz rosyjski…

NG: A propos jeszcze tego zdywersyfikowania i problemu z jakimi jest chciałbym się odnieść do jednej części wypowiedzi Ursuli von der Leyen, która zwracała uwagę, że wzrost cen energii gwałtownie obniża konkurencyjność unijnej gospodarki. Ale nie tylko to. Czynnikiem zagrażającym może być też amerykański Inflation Reduction Act, który stwarza ryzyko nierównych warunków gry – jak to powiedziała Ursula von der Leyen i ryzyko dyskryminacji przedsiębiorstw europejskich. I odpowiedzią na to ma być przyspieszenie zielonej transformacji w Unii Europejskiej. Jakie działania są tu niezbędne? Jak szybko może zajść ten proces?

DC: Żeby zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem oczywiście, jeżeli amerykańskie przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na duże dotacje, czy klienci będą mogli liczyć na dopłaty np. do samochodów elektrycznych czy innych czystych źródeł. To amerykańskie przedsiębiorstwa będą miały przewagę, będą szybciej się bogacić i szybciej się rozwijać. Pewnie trzeba stworzyć pakiet podobny do Innovation Reduction Act. To naprawdę bardzo, bardzo hojny i duży pakiet dofinansowania dla czystej energii. Unia Europejska powinna pójść podobną drogą czyli stworzyć warunki, które będą też pomagać rozwijać się europejskim przedsiębiorstwom związanym z czystą energią.

NG: Dziękuję pięknie za rozmowę. Moim i Państwa gościem był Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com Dziękuję bardzo.

DC: Dziękuję bardzo.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PUŁAPY CEN ZA GAZ BĘDĄ. POZOSTAJE KWESTIA CENY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy obniżka zapowiadana przez rząd pomoże piekarniom rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, prezesem zarządu Piekarni Putka.

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

%d bloggers like this: