Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PTWP: KOSZTY UTRZYMANIA OBIEKTÓW SĄ MILIONOWE (ROZMOWA)

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości.

PTWP: KOSZTY UTRZYMANIA OBIEKTÓW SĄ MILIONOWE (ROZMOWA)

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących budowę i wydawanie specjalistycznych portali biznesowych, zarządzanie obiektami, a także organizację kongresów, konferencji i innych wydarzeń. Na NewConnect od 2013 roku, kapitalizacja 71 milionów złotych. Moim i Państwa gościem jest Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości. Dzień dobry Panie prezesie.

WOJCIECH KUŚPIK, POLSKIE TOWARZYSTWO WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆI: Dzień dobry, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Jesteśmy po wynikach i tak: w pierwszym kwartale grupa miała ujemny wynik EBITDA w wysokości miliona stu tysięcy złotych i stratę netto w wysokości miliona sześciuset tysięcy złotych. Ale wypracowaliście też Państwo przychody na poziomie 21,5 miliona wyższe o 9% rok do roku. No to na początek: skąd te minusy?

WK: Kilka czynników. Przede wszystkim wszystko jest zgodnie z naszymi planami i z naszą strategią. Te kilka czynników to z jednej strony sezonowość. Dla nas zawsze pierwszy i trzeci kwartał jest słaby. Drugi element to wzrost kosztów, ale wzrost kosztów związany z rozwojem. Dość dużo inwestowaliśmy w ostatnim okresie w rozwój produktowy w poszerzenie zasobów. I trzeci element, który wpłynął też na to, to koszty związane z przejściem z NewConnect na główny parkiet. To jest jednak też dość istotny dodatkowy koszt. Ale znowu patrząc na przyszłość i na kontraktacje i na kolejne okresy to jesteśmy bardzo, bardzo spokojni o kolejne okresy.

NG: W raporcie mówiąc o kosztach, skarżycie się Państwo także na wzrost kosztów utrzymania obiektów. Domyślam się, że chodzi pewnie o energię albo ciepło, a sam prąd tanieć raczej w Polsce nie będzie. Tak z ciekawości:, jakiej wysokości są rachunki za prąd miesięcznie dla takiego Spodka? I jaki macie Państwo pomysł, żeby jakoś te koszty zmniejszyć?

WK: No tak, pod tym względem rzeczywiście obiekty są kosztochłonne, bo w takim miesiącu zimowym Spodek i Centrum Kongresowe to koszty mediów to bywa ponad milion złotych miesięcznie, więc to są duże koszty. Ale też i spółka zarządzająca obiektem dużo robi, żeby zminimalizować te koszty i z jednej strony optymalizować zużycie energii, wdrażać takie rozwiązania optymalizujące. Z drugiej strony już na kolejny rok mamy zakontraktowane niższe, wyraźnie niższe ceny energii tak, że kolejne okresy znowu będą dla nas korzystne.

NG: Za nami sporo dużych wydarzeń, w tym chyba najważniejsze, czyli Europejski Kongres Gospodarczy, który właściwie zakończył się chwilę temu. Jak wygląda organizacja takiego wydarzenia od strony finansowej, tzn., kiedy trzeba inwestować, a kiedy w wynikach zobaczymy już zarobki za to wydarzenie?

WK: No, rzeczywiście jedna z naszych istotnych działalności, bo tak jak pani wspomniała na początku są te trzy działalności, czyli część onlineowa, czyli portale internetowe, część obiektowa, czyli zarządzania obiektami i część eventowa, czyli realizacja eventów, w tym właśnie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

No, Europejski Kongres Gospodarczy to jest bardzo duże wydarzenie, największe w tej części Europy, ponad 12 tysięcy gości przez trzy dni, ponad 1200 prelegentów. W tym roku otwarcie z udziałem premiera Tuska i przewodniczącej Von den Leyen, prawie cały rząd w Katowicach, mnóstwo ważnego biznesu.

To jest taki projekt, który de facto szykujemy cały rok, a realizacja jest w miesiącu, w którym się odbywa w tym roku w maju. Tak, że w maju to jest widoczne w części przychodowej, właśnie w tym drugim kwartale. Podobnie będzie w kolejnych okresach, bo potem większość wydarzeń realizujemy od września do grudnia.

NG: To jeszcze a propos segmentu serwisów internetowych. Tutaj również w pierwszym kwartale były straty. Dlaczego?

WK: Tutaj akurat bardzo dużo i bardzo konsekwentnie inwestujemy w rozwój tej części onlineowej. Kwiecień już był rekordowy, jeśli chodzi o parametry oglądalności. Wszystkie nasze serwisy przekroczyły 22 miliony unikalnych użytkowników i w tej kategorii biznes w polskim internecie jesteśmy w ścisłej czołówce w ścisłej trójce. Tak, że tu też, jeśli chodzi o kontraktacje na kolejne okresy jesteśmy bardzo spokojni, jeśli chodzi o wynik całościowy. Poszczególne nasze serwisy się bardzo dobrze rozwijają.

NG: Czego spodziewacie się Państwo do końca roku? Jakie będą kolejne kwartały?

WK: Dużo lepsze. Myślę, że w kolejnych kwartałach raczej będziemy bardzo, bardzo pozytywnie zaskakiwać wynikami. To z jednej strony. A z drugiej strony tak wewnętrznie trochę mówimy, że takie mamy trochę przeświadczenie, że jesteśmy w najlepszym możliwym momencie w historii dla grupy PTWP.

Z jednej strony mamy bardzo dobrze zorganizowane zasoby i strukturę organizacyjną wewnątrz, a z drugiej strony mamy bardzo dobrze przygotowane produkty i dobrze przygotowane zespoły. Mamy duży zasób gotówkowy, bo cały czas kapitalizacja, pani powiedziała około 70 mln, a ponad 23 miliony mamy środków na rachunkach, więc mamy też bardzo duże możliwości akwizycyjne.

Tak, że wydaje nam się teraz, że jesteśmy w najlepszym momencie rozwojowym i znowu prowadzimy teraz kilkanaście różnych procesów rozmów akwizycyjnych, więc też bardzo prawdopodobne, że jeszcze w tym roku wiele się w tym obszarze zadzieje.

NG: To, co się zadzieje już chyba niebawem to przenosiny na rynek regulowany – Giełdę Papierów Wartościowych. Kiedy spodziewać się debiutu? No i z jakimi nadziejami Państwo to wiążecie?

WK: A, to dla nas był naturalny proces, w którym myśleliśmy swoją drogą, że wcześniej przejdziemy z New Connect na główny parkiet. Ale tak się złożyło, że rzeczywiście ponad 10 lat nam to zajęło. No, ale teraz to myślę, że już w pewnym sensie na dniach czekamy tylko na pewne już ostateczne decyzje związane z terminem debiutu po stronie giełdy i KNF-u. Pewne rzeczy jeszcze mamy, zamknięcie roku, raport roczny, więc rzeczywiście już ostatnie formalności, więc myślę, że wkrótce PTWP już będzie na głównym parkiecie GPW.

NG: Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

WK: Dziękuję bardzo pani.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PTWP: KOSZTY UTRZYMANIA OBIEKTÓW SĄ MILIONOWE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.