MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Poszczęściło nam się w tym roku, przynajmniej pogodowo. Majówka z pięknym słońcem gwarantuje duży udział odnawialnych źródeł energii w krajowym systemie. Z nami jest Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert. Dzień dobry.
WOJCIECH JAKÓBIK, BIZNESALERT: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jaki udział miała kontrybucja z odnawialnych źródeł energii do krajowego systemu?
WJ: Krajowy system elektroenergetyczny w niektórych momentach nawet połowę mocy czerpie ze źródeł odnawialnych. Ten udział jest na tyle duży i nieprzewidywalny, że w niektórych momentach musi interweniować operator sieci przesyłowej i ograniczać odnawialne źródła energii po to, aby utrzymać stabilność systemu. To jest jak z rowerem, który musi utrzymać odpowiednią prędkość, by się nie wywrócić ale z drugiej strony, jeżeli będzie jechał za szybko, to także nie będzie bezpiecznie. Dlatego operator musi równoważyć podaż i popyt. Popyt w święta takie jak ta przerwa majowa jest ograniczony, a podaż jest rekordowa właśnie przez to, że mamy dużo słońca i dużo fotowoltaiki.
MD: Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne: 30 kwietnia w godzinach od 11 do 16 w systemie występowała nadwyżka podaży energii. W związku z tym sieci musiały zrównoważyć tę podaż i popyt. No i wydały polecenie zaniżenia generacji ze źródeł OZE. Do kiedy to będzie trwało? Zapewne dopóki nie skończy się ładna pogoda, ale co muszą zrobić Polskie Sieci Elektroenergetyczne, aby tę sytuację bilansować i żeby nie musieć wyłączać naszych instalacji prosumenckich?
WJ: Nie ma rozwiązania, które można by było wdrożyć od jutra poza ograniczaniem pracy OZE. Warto przypomnieć, że w okresie, kiedy mieliśmy nadwyżki mocy źródeł odnawialnych, także wiatrowych w przeszłości musieliśmy ograniczać wiatraki, ponieważ nie dało się wyeksportować nadwyżek. Widać to na mapie, którą udostępniają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, że czasami duża ilość eksportu z Polski pomaga równoważyć sytuację.
Ale jeżeli np. w pobliskich Niemczech nie ma też zapotrzebowania właśnie przez święta, przez to, że ludzie mniej używają energii elektrycznej, to musimy ograniczać OZE. Bardziej długofalowo możemy zwiększać elastyczność pracy polskiego systemu elektroenergetycznego, np. prosząc klientów, żeby oni ograniczali zużycie, żeby reagowali elastycznie. Czasami można to wynagradzać w ramach tak zwanego DSR (ang. Demand Side Response, przyp. trans.) można wprowadzić taryfy elastyczne, które będą premiować zużycie wtedy, kiedy jest duża podaż i ograniczanie tego zużycia, kiedy jej nie ma.
Poza tym – magazyny energii, które na dużą skalę w pewnym momencie pozwolą stabilizować odnawialne źródła energii. Do tego czasu musimy rozwijać odnawialne źródła energii tak, żeby one zwiększały, a nie zmniejszały bezpieczeństwo energetyczne. A różne wyzwania integracji źródeł odnawialnych są widoczne właśnie na przykładzie, który dzisiaj omawiamy.
MD: Panie Wojciechu, a co jeżeli chodzi o same instalacje? Czy to jest dla nich bezpieczne i czy jeżeli chodzi o instalacje np. fotowoltaiczne albo inne, które mamy jako prosumenci to, no właśnie, czy to im nie szkodzi takie wyłączenie odgórne?
WJ: One są zaprojektowane w taki sposób, aby można było regulować ich pracę, ponieważ w założeniu źródła odnawialne pracują nieregularnie w zależności od pogody i z tego względu w zależności od sytuacji można regulować ich pracę, ograniczać je. Czy to farmy wiatrowe, czy to fotowoltaika, mogą zmniejszać wytwarzanie, czy też w ogóle wyłączać się za pomocą różnych rozwiązań technicznych, które mamy, ale wtedy marnuje się ta moc. Najlepiej by było, gdybyśmy byli w stanie okiełznać tę nieregularną pracę. Ale takim świętym Graalem energetyki, na który wszyscy czekamy, żeby to było możliwe, są właśnie magazyny energii. One na małą skalę w gospodarstwach domowych już pomagają równoważyć sytuację, promować autokonsumpcję na miejscu, ale na dużą skalę jeszcze nie weszły. Dlatego np. instalowane są elektrownie szczytowo-pompowane, czyli takie grawitacyjne rozwiązania, które pozwalają magazynować energię na dłużej i na większą skalę.
MD: To już jest trochę bardziej skomplikowane, np. samochody elektryczne też mogą być takim magazynem. Bardzo dziękuję. Wojciech Jakóbik, BiznesAlert.pl był naszym gościem.
WJ: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV